29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 12:11

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25052)

Домување

Чистете го капакот на лименките пред употреба Лименките со храна и пијалаци патуваат долго пред да ги купите во најблиската продавница. Тие се чуваат во...

Респираторните маски H95 најдобри за заштита од ковид-19

Направени се неколку истражувања за тоа кој материјал е најсоодветен за маска за заштита од коронавирусот. Научниците споделуваат едноставен трик. Велат дека за да...

Колку време е потребно за прифаќање нови навики?

Од секојдневното миење заби до пиењето кафе во 11 часот, сите имаме барем десетина навики што ја сочинуваат нашата дневна рутина. Некои навики се...

Од Македонија до Уганда – настани за разновидноста на храната

„Тера мадре“ во светот Посети на фарми, конференции, едукативни активности, дегустации и многу други нешта ќе се одржуваат шест месеци низ светот, во рамките на...

Панорама / Ана Брнабиќ ќе живее во вилата на Јованка Броз

Белград - Лекот „ремдесивир“, кој се покажа ефикасен во борбата против коронавирусот, од неделава ќе биде достапен за граѓаните на Србија, пренесува „Блиц“. Тој...

Стопанството во вителот на парафискалните давачки

Парафискалните давачки не се само фискален товар, туку се и пречки за ефикасна администрација, а често и извор на корупција. Бирократијата во институциите нив...

Кој им помага на терористичките организации да се рециклираат

Во делови на Ирак и Сирија, Исламската држава (ИСИС) тивко и претпазливо почнува да се „крева од пепелта“, но ова, секако, не ѝ е...

Онлајн продажбата сѐ уште во сивата зона?

Како што расте бројот на онлајн купувачи така се зголемуваат и проблемите на потрошувачите, кои сѐ почесто спорат со продавачите за квалитетот на купените...

Руралниот туризам – шанса за спас на напуштените села

Богатството на села со посебна автентичност и со уникатна селска архитектура, дополнето со вкусот на традиционалните јадења, отвора безброј можности токму за развојот на...

Mеридијани

Вашингтон - Американскиот претседател Доналд Трамп, кој одби да учествува во виртуелната дебата со противкандидатот Џо Бајден, закажана за 15 октомври, која во меѓувреме...