24.8 C
Skopje
2.8.2021 - 10:11

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25051)

Загадениот воздух му штети на младиот мозок

Научниците во мозокот на млади починати лица откриле честички на загаден воздух за кои велат дека може да ги оштетат мозочните клетки на сличен...

Луѓето склони кон фантазирање се покреативни

Една студија покажала дека човечкиот ум има тенденција да фантазира речиси половина од денот, а истражувачите што ја спровеле студијата сугерираат дека мечтаењето може...

Ме импресионира кога човечката приказна е прикажана искрено

Рус Вакрилов, член на жирито на фестивалот „Ехо“ Рус Вакрилов е фотограф и снимател, со голем број експедиции и документарци за качување и скијање во...

Промовирана монографија на истакнатиот графичар Ѓорѓи Чулаковски-Ѓото

Во галерискиот простор „Арт хаб“ во Градскиот трговски центар во Скопје беше промовирана монографијата „Ѓорѓи Чулаковски-Ѓото“, издание на печатницата „Софија - Богданци“. Чулаковски (1947-2019...

Ќе видиме стотина портрети, цртежи, мртва природа, акварели…

Ретроспективна изложба на Павле Кузмановски По долгиот период на карантински денови, отсуство на понуда на културна програма, изолација и мерки за физичко растојание, во октомври...

Премногу е рано, дајте ми две минути да испијам кафе!

Коja e нобеловката Луиз Глик? „Премногу е рано! Дајте ми две минути да испијам кафе“, бил првиот коментар на американската поетеса Луиз Глик, кога завчера...

Панорама / Ваша и наша илузија

Атина - Во атинскиот суд продолжува рочиштето за казните за осудените во процесот против Златна зора, откако во средата беа прогласени за виновни за...

Вдовиците да тагуваат најмалку три години!

Вдовиците во Србија трпат голема општествена неправда и немаат никаква силна поддршка, но од нив се очекува да ги исполнат општествените очекувања, кои не...

Билатерални царински унии наспроти регионалната соработка

На последната заедничка владина седница Косово и Албанија потпишаа повеќе договори што се однесуваат на заедничкото управување на двете земји, но кои не соодветствуваат...

Ценовни шокови го тресат светскиот пазар на храна

ФАО регистрира раст на цените на прехранбените производи и во септември, што, според домашните економисти, поради увозната зависност, значително ќе се одрази и врз...