36.8 C
Skopje
28.7.2021 - 19:35

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25049)

Техно

Британската армија разви дрон опремен со оружје Британската армија има една иновација, а тоа е дрон што во себе носи оружје. Станува збор за хексакоптер,...

Чешка со закон го забрани пеењето

Чешката влада донесе одлука со која во целост ги забранува сите активности поврзани со пеење, било да се професионални или аматерски. Одлуката се оправдува...

Африка се двои на два дела, се раѓа и нов океан

Новите мерења на сателитите нудат вредни податоци за проучување тектонска грешка во едно од најпознатите геолошки невообичаени места на планетата. На тоа место, кое...

Ако сакаш да се променат нештата, тргни од себе!

Албумот „Незаборавни“ ме потсети дека не смеам да заборавам која сум јас. Токму затоа и емоциите, искрената среќа и енергијата се опипливи и кога...

Послание во чест на писателот Петко Шипникаровски во Струга

Во организација на културниот центар „Бран“ од Струга и меѓународната ревија за литература „Бранувања“ во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во овој град се...

Изложба од уметничката ризница на Бигорскиот манастир

Ќе бидат презентирани дваесетина иконописни дела од ризницата на манастирот, како и дела од применетата и графичката уметност од депоата на музејските институции По повод...

Гостува исклучителната виолинистка Ајман Мусахоџаева од Казахстан

Оркестарот на Филхармонија вечерва ќе одржи концерт насловен „Поле за игра“, на кој како солистка ќе настапи исклучителната виолинистка Ајман Мусахоџаева од Казахстан. Диригент...

Кралската опера ќе покрива долгови со портрет на Хокни

Сликата на Дејвид Хокни, која беше нарачана за операта во Ковент Гарден во 1970-тите години, е дел од планот од четири точки што беше...

Панорама / Свечено отворање контејнер

Тирана - Министерот за надворешни работи на Албанија, Ген Цакај, очекува во Бујановац да биде отворен првиот генерален конзулат на Албанија. Тој потсети дека...

Силно обезбедување пред пресудата за Златна зора

Основачот и лидер на грчката радикална десничарска партија Златна зора, Николаос Михалолијакос, е прогласен за виновен за управување и припадност на криминална организација Грција Со масовен...