19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 2:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25044)

Часовник во Њујорк одбројува до катастрофата што ни се заканува

На „Јунион сквер“ на Менхетн, Њујорк, се појави необичен часовник што го одбројува времето што го имаат луѓето за да спречат климатска катастрофа. Според...

И нобеловката Светлана Алексијевич избега од Белорусија

Писателката Светлана Алексијевич, добитничка на Нобелова награда, последната истакната членка на опозициското движење за слободна Белорусија, ја напушти земјата од страв за својата безбедност....

Спомените на легендарниот бенд ставени на аукција

Педесет години од распадот на „Битлси“ На задоволство на сите што би сакале да бидат сопственици на дел од поп-историјата, аукциската куќа „Сотбис“ е домаќин...

Нема дел од Македонија за кој не постојат легенда или приказна

Од 4 октомври, во соработка со агенцијата „Арботравел“, ќе почнеме со еднодневна посета на македонски градови. Секој што ќе дојде на ова кратко патување...

Чедвик Босеман ѝ дал дел од хонорарот на Сиена Милер

Актерката Сиена Милер, потсетувајќи се на својот колега и холивудска ѕвезда Чедвик Босеман, кажа дека тој ѝ дал дел од хонорарот кога работеле на...

Изложбата „Паник рум“ против глобалните опасности

Во Музејот на современата уметност денеска, со почеток во 12 часот, ќе биде отворена групната изложба „Паник рум или скок во мислењето“. Во поставката...

Том Хенкс од свој џеб го финансирал „Форест Гамп“

Режисерот Роберт Земекис и глумецот Том Хенкс силно верувале во својата верзија на филмот „Форест Гамп“, што дури и сами го финансирале. Култниот филм не...

И во пандемија и без поддршка „Букстар“ ќе се одржи

Целата криза со пандемијата и изоставањето на поддршката од институциите не може да ја спречат идејата фестивалот да постои и да опстои, борејќи се...

Десет филма во кои ќе ужива целото семејство

За бегство од реалноста Бајковидните глетки никогаш никого не го оставаат рамнодушен, па така е и со магичните филмови што прикажуваат некои од најпознатите приказни...

Панорама / Ништо без браќата Руси

Атина - Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври. Ограничувањата на копнените граници се воведени од превентивни причини,...