24.8 C
Skopje
4.8.2021 - 10:41

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25043)

Започнува една поинаква учебна година

Вонредните околности наметнуваат вонредни решенија, во кои сите засегнати страни активно треба да партиципираат заради заедничкиот интерес. Изминатиов период училиштата се подготвуваа за новиот...

Некој сакаше да ѝ ја скине главата на државата

Ниту 25 години по атентатот врз поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров, мотивите, нарачателите и извршителите на овој грозоморен чин, кој се случи во...

Посегнување по сѐ што е македонско

Ова не е првпат странски политичари да посегнат по нешто што не е нивно, односно по нешто што ѝ припаѓа на Македонија. Впрочем, во...

Спортски вести

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Герент Томас прв фаворит  за триумф на есенското Џиро Првата велосипедска грантур-трка во сезоната, Џиро д’Италија, која традиционално се вози во мај и во јуни,...

В недела 16. Скопски маратон со специјални протоколи

Бројката на учесници годинава ќе изнесува околу 1.600 во сите конкуренции, ќе нема масовност како минатите години, ќе нема ни елитни тркачи од странство,...

Металург со одлична игра се пласира во Лигата на Европа

Среќни сме што во едни вонредни услови, со релативно нов тим, успеавме да испорачаме борбена и цврста игра, со која ја остваривме нашата цел....

(По)етиката на политиката

Тоа е таа поетска вештина на политичарите - само рефрени и ништо повеќе. А што се однесува до етиката, таа одамна е раздвоена од...

Одбрана на уметноста

Суштината на уметноста не е таа да ни го прикаже светот онаков каков што е, туку уметникот да ја пренесе својата индивидуалност како импресија...

Класика

Денес сè може да биде класика. Изречени дефиниции од вчера стануваат класика. Договори на политичари, некои потпишани, а некои сè уште не, се класика....