Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25043)

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

И покрај сите предизвици на почетокот на новата учебна година, 1 октомври означува почеток на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со...

Каков ефект очекуваат извозните компании од владината инјекција

Претставниците на извозните компании со кои контактираше „Нова Македонија“ велат дека одлуката да им се излезе во пресрет на барањата за укинување на царинските...

Отказите на медицинските сестри како предупредување

Отказот на трите сестри од Инфективната клиника предизвика голем број реакции на социјалните мрежи, особено што оваа клиника во овој период е столбот во...

ЕУ се врти во круг

Во своето прво официјално обраќање пред Европската Унија (ЕУ), претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, понуди широк преглед на моменталната динамика. Таа...

Ризикот што го носи фондот за обнова на Европа

За да им помогнат на нивните економии погодени од пандемија, лидерите на Европската Унија (ЕУ) се согласија во јули да позајмат 750 милијарди евра...

Mеридијани

Вашингтон - Борбен авион „Ф-35Б“ на американското воено воздухопловство се урна во сојузната држава Калифорнија откако се судрил во воздух со авион за полнење...

Ескалираат судирите во Нагорно Карабах

Во досегашните речиси четиридневни воени дејства меѓу ерменските и азербејџанските сили за спорниот регион Нагорно Карабах, се убиени речиси сто лица, а ерменските власти...

Белгија доби влада по 500 дена договарање

Европски куриозитети за функционирање на држави без влада По речиси 500 дена коалициските партнери во Белгија постигнаа договор за нова влада. Беше потребно долго време...

Скопје доби свој плоштад за велосипеди

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, и амбасадорот на делегацијата на ЕУ во земјава, Дејвид Гир, го отворија првиот плоштад за велосипеди во Скопје...

Да го спречиме палењето огнови на отворено

Им подаваме рака на сите сограѓани. Сите заедно можеме да го спречиме палењето огнови на отворено, а со тоа и да го намалиме загадувањето...