21.8 C
Skopje
27.9.2021 - 13:05

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25043)

Техно

Претставен дрон што ќе пристигнува прв на местото на несреќата Во Атланта, САД, беше претставен специјален дрон што прв ќе пристигнува на местото на некоја...

Гледачите згрозени од серијата со голите Трамп и Џонсон

На екраните се врати оригиналната сатирична ТВ-серија „Спитинг имиџ“, која се емитуваше во 1980-тите и 1990-тите години и се вртеше околу Маргарет Тачер, членовите...

Се појави бизарна скулптура на папа со метеор

Уметникот Јержи Калина за стогодишнината од раѓањето на Иван Павле Втори, пред Националниот музеј во Варшава, постави скулптура од починатиот папа. На скулптурата е...

Намирници што не дебелеат

Станува збор за овошјата и зеленчуците што се полни со вода, а и многу се хранливи, содржат влакна што даваат чувство на ситост и...

Почнува фестивалот „Златна лира“

Фестивалот „Златна лира“ почнува вечерва, во 20 часот, во Музејот на македонската борба со концерт на пијано-дуото - Весна Ангелова Христов и Петар Макариевски. На...

Промовиран романот „Сивиот плоштад“ од Сашо Огненовски

Во МКЦ е промовиран романот „Сивиот плоштад“ од Сашо Огненовски, писател, актер и комуниколог, кој досега издал пет збирки поезија, две пиеси за возрасни...

Ќе ги слушнеме барокните варијации од Цанев и „Кармен свита“ од...

Концерт на Филхармонија „Шпански танц“ е насловен концертот на Филхармонијата што ќе се одржи вечерва, во 20 часот, на кој ќе бидат изведени барокните варијации...

Панорама / Палми и соништа

Белград - Во Србија веќе нема да има ниту една туристичка агенција со лиценца за организирање патувања. Бидејќи осигурителните компании не сакаат да издаваат...

Европол растури меѓународна криминална мрежа

Во заедничка акција на 34 земји, вклучувајќи ја и Македонија, минатата недела беа уапсени 166 лица во операција против организиран и тежок меѓународен криминал...

Се стега обрачот околу воените злосторници

Дваесет години по завршувањето на војната во Косово се отворија некои предмети пред Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, кои досега беа ставани...