24.8 C
Skopje
3.8.2021 - 10:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25042)

Нов братски тандем меѓу најдобрите 100 на АТП-листата

Во својот прв гранслем-турнир како тенисер од врвните 100 играчи на АТП-листата, Аргентинецот Федерико Корија се пласира во третото коло на Ролан Гарос. Во...

Здрава храна

Сок против поленова алергија Поленот не им прави проблеми на луѓето само во пролет, туку тоа може да се случува и во лето и во...

Станете оптимист, не е многу тешко

Постојат ситуации кога ситници можат да ве исфрлат од такт и да ви го уништат денот. На пример, билет за паркирање, расправија со шефот,...

Оперската ѕвезда Ана Нетребко хоспитализирана поради коронавирусот

Публиката е сигурна, но што е со изведувачите? Оперската ѕвезда Ана Нетребко, руски сопран, е хоспитализирана поради запаление на белите дробови предизвикано од коронавирусот. - Во...

Книгата за Џон Ленон за која зборува целиот свет

Љубовниците на Џон Ленон ги избирала Јоко Оно, а тој завршил во кревет и со Дејвид Боуви Неодамна излезе контроверзната книга „Кој го уби Џон...

Занимливости

Големо Зимбабве Големо Зимбабве е антички град во јужниот дел на Африка, во денешната држава Зимбабве. Градот бил центар на средновековната империја позната како Мономатапа,...

Панорама / Сто проценти додворување

Приштина - Околу 5.000 фирми се затворени во Косово поради последиците од пандемија, а овој број може да порасне до крајот на годината. Косовската...

Енергетските проекти за поврзување со Македонија

Грција Двата енергетски проекта за интерконекторот за природен гас и за надградба на нафтоводот можат да ги приближат Македонија и Грција, изјави министерот за животна...

Автопатишта, булевари, улици, споменици, дури и лични имиња во чест на...

Косово се стекна со репутација на држава што ги именува нештата по американски политичари, па дури поставува и статуи во нивна чест. Бронзената статуа...

Пакет за гаснење на пожарот

Универзитетските професори со кои контактираше „Нова Македонија“ посочија одредени недостатоци и предлози што би требало Владата да ги разгледа во насока на подобрување на...