12.8 C
Skopje
17.10.2021 - 23:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25041)

Домување

Хит-бојата на 2021 година се вклопува секаде Американската компанија специјализирана за бои „Шервин-Вилијамс“ најави која ќе биде хит-боја за 2021 година кога станува збор за...

Норвежаните промовираат живот на отворено

Поимот „фрилуфтслив“ не е лесен за изговор, но може да се примени за полесно справување со короната во претстојната зима. Сѐ што е потребно...

Друштвото на дигитални номади енормно расте

Изразот „дигитален номад“ звучи чудно. Но познато е дека овие луѓе можат да си дозволат да живеат патувајќи низ светот и да работат од...

Мали градови – големи културни центри

Виртуелно патување низ Европа Погледот во културата значи поглед во иднината. Тоа е наша интимна средба со самите себе. Бидејќи кога ќе се најдете на...

Панорама

Атина - Американскиот државен секретар Мајк Помпео ќе разговара во Солун со шефот на грчката дипломатија Никос Дендијас, пред сѐ, за тензиите во источниот...

Спорот во источен Медитеран меѓу Грција и Турција со слики и...

Грција Три причини за конфликт! Во водите на источен Медитеран се преклопуваат интересите на државите од овој регион за нерешените морски граници и распределбата и користењето...

Брисел како последна надеж

Во последните денови, незадоволните граѓани и приврзаниците на опозициските партии во Бугарија се сѐ погласни во барањата за добивање поголема поддршка од Брисел, кој...

Голем пакет, законски измени за имплементација и елиминирање на злоупотребите

Субвенциите за плати и директната поддршка за пензионерите и најсиромашните се клучниот сегмент и во четвртиот пакет антикризни мерки. Сепак, за разлика од првите...

Центарот на ЕУ стана и центар на заразата

Застрашувачки бројки соопштуваат деновиве здравствените власти во Белгија, кои го ставаат Брисел на непопуларното високо место во европски рамки според бројот на новозаразени од...

Пресметката на Трамп и неоконите (2)

Дел од американската и светската јавност, исто како и дел од американските и светските политичари, смета дека без американските постојани воени ангажмани и интервенции,...