Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25038)

Mеридијани

Пјонгјанг - Севернокорејски војници убиле и запалиле јужнокорејски службеник, соопшти вчера Јужна Кореја, осудувајќи го овој „брутален чин“. Како што пренесе Би-би-си, службеникот исчезнал...

Западот и понатаму не го признава Лукашенко, протестите во земјата...

Повеќе земји од Европа, а од неодамна и САД се огласија дека не ги признаваат објавените резултати од изборите во Белорусија, а истовремено и...

Како коронавирусот ги наруши основите на јавното здравство во светот

Повеќе од триесетина држави низ светот во моментов ги прекинале своите активности и здравствени зафати против сипаници, но и против детска парализа, поради појавата...

Реновирана градинката „Мајски цвет“

КАРПОШ По повеќе децении, објектот на градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 1 доби нов лик. По неколкумесечна интензивна работа, направена е реконструкција на сите тоалети,...

Библиотеката збогатена со книги

ДЕЛЧЕВО Библиотеката „Илинден“ во Делчево е побогата со нови наслови, кои се од жанрот на биографии и мемоари на светски познати личности. На рафтовите на...

Прилепските училишта не добија дозвола за физичко присуство

ПРИЛЕП Училишните раководства на прилепските основни и средни училишта поднесоа барање до владината комисија да им дозволи да организираат настава со физичко присуство за повисоките...

И формата и содржината за добивање меѓународно признавање на МПЦ-ОА се...

Црковната историја е полна со случаи на т.н. апелациско прибегнување (еклитон) кон Вселенската патријаршија за решавање спорови меѓу помесни цркви. Во историјата на Православната...

Државни функционери зачестија со пораки што се надвор од правниот систем,...

Дали барањата од страна на одредени владини функционери насочени кон медиумите односно новинарите, за задолжително познавање на албанскиот јазик при вршење на своите професионални...

Спортски вести

КОШАРКА - НБА Хироу со дебитантски рекорд го доближи Мајами до финалето Кошаркарите на Мајами поведоа со 3-1 во победи против Бостон во финалето од плејофот...

ФИФПРО е загрижена за здравјето на фудбалерите

Глобалнaта унија на фудбалери (ФИФПРО) е загрижена во врска со квалификациските натпревари идниот месец во Јужна Америка, за пласман на Светското првенство (СП) во...