Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25038)

Вториот бран корона одново ќе ја подели Европа

Повеќето европски земји не дадоа вистински координиран одговор на предизвиците што ги носи пандемијата, игнорирајќи ги во одредена мера повиците на ЕУ за координација....

Медицински совет

Зошто не треба да носиме нова облека пред да ја испереме Доколку сте меѓу оние што понекогаш носат нова облека пред да ја исперат, тогаш...

Нови емотикони за вознемиреност

Тешките периоди на пандемија, изолација, економска криза и голем број проблеми што ги донесе 2020 година ја натераа непрофитната организација „Јуникод конзорциум“ да создаде...

Копенхаген ќе стане првиот јаглеродно неутрален град до 2025 година

Главниот град на Данска, Копенхаген, поставува стандарди за паметните градови во светот со тоа што ќе стане првиот што ќе биде целосно јаглеродно неутрален...

Ноќта кога скопјани дишеа блуз

По концертот на „Банкрот блуз-бенд“ Со нетрпение музичките сладокусци го очекуваа моментот кога по цели 20 години повторно сцената ќе ја делат членовите на „Банкрот...

Фестивалот на планински филм „Ехо“ стана меѓународен

Овие фестивали се посветени на промоцијата, збогатувањето и конзервацијата на планинската кинематографија. Алијансата до овој момент ја сочинуваа 25 фестивали на планински филм и...

Кијану Ривс открива: „Матрикс 4“ е љубовна приказна

Ѕвездата на култната научнофантастична трилогија „Матрикс“, Кијану Ривс, неодамна изјави дека четвртото продолжение на серијалот ќе биде инспиративна љубовна приказна. Ривс треба да ја повтори...

Џенифер, Лиза и Кортни од „Пријатели“ повторно заедно

Трите ѕвезди на култната телевизиска серија „Пријатели“ - Џенифер Анистон, Кортни Кокс и Лиза Кудроу - се собраа неодамна во куќата на Џенифер, каде...

Снимањето на „Фантастични ѕверови 3“ продолжува

Актерот Еди Редмејн потврди дека снимањето на третиот филм од серијалот „Фантастични ѕверови“, приказна што го проширува и збогатува светот на Хари Потер, ќе...

Се заокружи едицијата „Прашки ракописи“

Издаваштвото „Везилка 2011“ го заокружи издавањето на едицијата „Прашки ракописи“, чиј поттикнувач и автор е македонскиот поет Ристо Лазаров. Последни наслови во едицијата, која...