Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25037)

Облакодер инспириран од факел – највисока зграда во Јапонија

Облакодерот висок 390 метри, инспириран од запален факел, ќе стане највисоката зграда во Јапонија. Облакодерот ќе се наоѓа над плоштадот исполнет со растенија во...

Ќерката на Анџелина Џоли го смени името во Џон

Ќерката на Анџелина Џоли од бракот со Бред Пит, Шајло, како што објавија странските медиуми, го сменила името во Џон. Во февруари годинава и нејзините...

Бронзена скулптура на Меланија Трамп во Словенија

Бронзена скулптура на Меланија Трамп, сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп, е поставена на местото каде што се наоѓаше нејзина дрвена скулптура, која беше...

НАСА ќе ја испрати првата жена на Месечината во 2024 година

Американската вселенска агенција (НАСА) сподели детали за својата програма „Артемида“, во чии рамки планира да ги испрати првата жена и „следниот“ маж на површината...

Со поезијата трагам по сопствената приказна

Сузана Д. Рулеска, поетеса Поетесата Сузана Д. Рулеска од Прилеп последниве неколку месеци е добитничка на голем број меѓународни признанија за нејзиното творештво. Членка е...

„Моден викенд Скопје“ повторно ја акцентира свесната мода

Реномирани дизајнери, како и нови иновативни таленти од нашата земја и странство, ќе се претстават во рамките на тридневниот изложбен салон „Свесна мода“, од...

„Струшка музичка есен“ со широк дијапазон на теми

Како и секоја година, во рамките на конференцијата ќе бидат одбележани јубилеите на македонските творци: Властимир Николовски (95 години од раѓањето), Томислав Зографски (20...

Толкувања на фантастиката врз примерот на бајките на Прокопиев

Новата книга книжевни истражувања „Одблесоците на словенската фантастика“ на Дејан Ајдачиќ, во издание на српската издавачка куќа „Алма“, е произлезена од повеќемесечниот истоимен проект...

Изложба на илустрации на Димитар Кондовски

Изложба на илустрации на Димитар Кондовски, еден од доајените на македонското сликарство, ќе биде отворена на 14 октомври во „Мала станица“, при Националната галерија...

„МоМА“ повторно се отвори со мурал на Милтон Глејзер

Љубовта на луѓето кон Њујорк зазема многу форми, од баладата на Френк Синатра до поемата на Франк О’Хара. Новоотворениот „МоМА“ (Музеј на модерната уметност)...