Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25036)

Шифрин повторно ќе скија, сега со нови цели и слоган

Во минатото бев нервозна пред трките, чувствував голем притисок. Тоа беше дел од мене, сакав да бидам најдобра, да победувам. Но сега на сите...

Баерн и Севилја во мечот за Суперкупот влегуваат со долги низи...

Баерн, кој досега има една победа во Суперкупот, е во серија од 22 триумфа во низа, а Севилја, која исто така еднаш го освои...

Кружно патување на монахот

ЗА ТРИЛОГИЈАТА КРУЖНО ПАТУВАЊЕ, 2 Сценариото за филмот „Кружно патување на монахот“ е резултат на долго истражување за тоа што е карактеристично за Охрид и...

Претставата „Сина роза“ се обидува да даде одговори на вечните прашања

 Станува збор за драмско дело работено по мотиви на современата американска драма „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, oдносно дуодрама, каде што во интегралниот текст...

Ќерката на Чарлс Сачи во Лондон отвора голема галериjа

Фиби Сачи Јејц, во соработка со сопругот и со својот татко, отвора галерија што се протега на 10.000 квадратни метри, која ќе биде фокусирана...

По пауза од неколку месеци „Опера и балет под ѕвездите“

По пауза од неколку месеци, поради глобалната пандемија предизвикана од коронавирусот, Националната опера и балет ќе одржи ексклузивен оперски гала-концерт и балетска претстава на...

„Мостра“ е лекција за сите – се одржувала и во...

И покрај тоа што по оваа пандемија филмската индустрија во целиот свет ќе има тешки рани, филмот меѓу првите почна да закрепнува и да...

Ова не е прв економски пад што го преживеал светот на...

Цeлата индустрија на уметноста како целина мора меѓусебно да се поддржува за да ги преживее предизвиците на пандемијата. Генерален консензус меѓу агентите и уметничките...

Северна: проект на европскиот фашизам (4)

И што да се зборува, драг читателу? Уште една причина за анимозитет на Европа кон Македонците и македонизмот е пак космополитскиот модел на владеење...

Алузии и илузии

Понекогаш кога ќе прочитаме некоја метафора, анегдота, мит, басна, приказна или настан, лесно преминуваме преку нив за миг, за после многу кратко време да...