Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25036)

Ново примирје во сенка на впереното оружје

Последните информации од Нагорно Карабах велат дека лидерите на Ерменија, Азербејџан и на Русија потпишале договор за ставање крај на борбите за отцепениот регион...

Искачувањето на Илиница нов предизвик за младите

КИЧЕВО Околината на Кичево изобилува со голем број планински врвови, кои ги мамат младите од градот да побараат нови предизвици во искачувањето на некој од...

Испраќајте литературни и ликовни творби за 53. „Детски Рацинови...

Организацискиот одбор на 53. „Детски Рацинови средби“ распишува литературeн и ликовен конкурс на тема „Другарството - алка што поврзува народи, места и континенти“. Право на учество...

Излекувајте ја планетата, која моли за помош!

Кревок сум во душата и срцето растејќи под стаклено ѕвоно, кај што пркосат бактерии и вируси, не оние од компјутерите, туку од реалниот свет....

Техно

Серијата ајфон 12 на „Епл“ може да добие и четврти член Компанијата „Епл“ се подготвува за октомври, кога ќе ја претстави серијата мобилни телефони ајфон...

Како ги трансформира коронавирусот нашите домови

И додека некои експерти тврдат дека куќите ќе станат попопуларни од апартманите, благодарение на надворешниот простор, реалноста е дека живеењето во пренатрупан простор не...

Кои модни парчиња морате да ги имате оваа есен

Судејќи според модните трендови за претстојната сезона, оваа есен ќе биде можно сѐ, освен стилската монотонија. Нудиме неколку препораки за тоа што би морале...

Здрава храна

Која е разликата меѓу џемот и мармаладот? Традицијата на приготвување зимница сѐ уште се одржува на овие наши простори. Периодов речиси во секој дом, освен...

Слоновите во Боцвана изумреле од сино-зелена алга

Конечно е решена мистериозната смрт на 330 слона во Боцвана, која се случи на почетокот на оваа година, при што е утврдено дека причината...

Занимливости

Шпанскиот еп за Ел Сид Кампеадор Во 1307 година Пер Абад го запишал шпанскиот еп, кој потекнувал од 12 век и во почетокот се пренесувал...