Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25034)

Нема подобар лекар друг од д-р Овошје и д-р Зеленчук!

Плодот ѝ е сина бобинка и се нарекува боровинка. Таа е многу здраво овошје, а ја има во нашите шуми и планини. Боровинката уште...

Животни

Симптоми што покажуваат дека кучето има температура Постојат неколку знаци што ќе ви откријат дали вашето куче има температура. Ако внимателно ги погледнете очите на здраво...

Унгарски диригент направил акустични маски

Унгарскиот диригент и композитор Иван Фишер направил заштитни маски што го подобруваат квалитетот на звукот, кои на посетителите на концертите за време на пандемијата...

Еден од најголемите скелети на тираносаурус на продажба

Еден од најголемите скелети на тираносаурус, или Т-рекс, наречен Стен, по палеонтологот што прв ги открил неговите коски, наскоро ќе биде пуштен во продажба....

„Нокаут“ со „Сакам да живеам“ победници на „Макфест“

 „Сакам да живеам“ е насловот на песната со која групата „Нокаут“ го освои првото место на јубилејниот 35-ти „Макфест“, кој во петокот и саботата...

Зборник на поети од Македонија и од Германија

Во издание на здружението за наука и култура „Нова“ од Битола неодамна е објавен поетскиот зборник „Поетски паралели“. Станува збор за книга во која...

Десет филма на годинашниот фестивал „Богородичен покров“

Петтиот по ред меѓународен фестивал за духовни, хумани и културни вредности „Богородичен покров“, единствен од ваков вид во Македонија и во регионот посветен на...

Емотивни пораки од режисерот Столе Попов и оскаровецот Јануш Камински

Одбележано 41-то издание на „Браќа Манаки“ Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ годинава беше одбележан со настан во Музејот и завод Битола, на кој...

Панорама / Првата сосетка на Тито

Приштина - Стотици полицајци учествувале во рација во селото Карачево на границата со Србија. Полицијата уапсила најмалку 35 лица осомничени за нелегално коцкање, проституција,...

Изборот на градоначалници станува машка работа

Нискиот процент на жени кандидати за челните позиции во локалната самоуправа ја отсликува и нивната положба во општеството во Босна и Херцеговина На годинашниве локални...