Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25033)

Нега и убавина

Идеална нијанса на косата според тенот Освен модните трендови, она што треба да одреди каква боја на коса е актуелна оваа сезона е вашиот тен....

Француски градоначалник им наредил на граѓаните да бидат весели

Градоначалникот на една општина во западна Франција со уредба им наредил на жителите дека треба „да бидат весели“ една недела во октомври, за време...

Мексикански хотел нуди сместување во буриња од текила

Овој хотел лоциран во Текила, Мексико, на своите гости им нуди сместување во големи буриња. Љубителите на текилата не само што ќе го пијат...

Промовирани книги посветени на Михајло Пупин

По повод 88-годишнината од животот на историчарот Павле Митревски, роден во струшкото село Вишни, се објавени три негови книги, кои неодамна беа промовирани во...

Како да почнете да вежбате кога сте целосно надвор од форма?

Можеби докторот ве советувал дека е крајно време да започнете со вежбање или вашите најблиски упорно ве убедуваат конечно да станете од каучот или,...

Пролетна школа за социјализмот како културно наследство

Социјализмот е наш маркер, историја, сеќавања, камен на сопнување, голема фрустрација. Нашите општества сè уште го носат товарот на социјализмот на своите плеќи. Светот...

Тешко е да се улови вистината, особено онаа својата

Наивноста што се трудам да ја постигнам во моите дела се граничи на моменти со недостижната детска наивност во приказот на вистината, но сепак...

Панорама / Евролицемери штедат во евра

Атина - Закинтос, Кефалонија и Итака во Грција се во центарот на циклонот Јанос, а силниот ветер од 90 километри на час и обилните...

Оставка на меѓународниот обвинител

Кoсово Како последица на протекувањето доверливи податоци од истрагите за поврзаноста на голем број припадници на ОВК, меѓу кои и нејзини основачи и водачи, вчера...

Отворање на границите на Балканот!

Следната недела се очекува земјите од Западен Балкан, Бугарија и Грција конечно да одлучат за слободен премин и за отворање на границите, гласеше оптимистичката...