Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25031)

Се реконструира булеварот Осми септември

Почна реконструкцијата на булеварот Осми септември, на потегот од булеварот Илинден до улицата Скупи. Во текот на градежните работи ќе се извршат комплетна реконструкција...

Уметност што го загрозува животот

Во извештајот за функционирањето на јавното претпријатие „Улици и патишта“ стои дека во првите шест месеци од годинава се поставени и се заменети 233...

Во земјава 120 деца чекаат да добијат мама и тато

На посвојување чекаат 120 деца и 307 посвоители, од кои 51 се странски државјани. Од 1 јануари до 31 август годинава се посвоени 12...

Само експлицитното признавање на македонскиот народ е основа за добрососедство

За реален и вистински почеток на вистинско добрососедство, Бугарија и другите соседи членки на ЕУ треба експлицитно и јавно да ја признаат посебноста на...

Силекс, Ренова и Шкендија ги продолжуваат квалификациите

Трите македонски клуба во квалификациите за фудбалската Лига Европа (ЛЕ), Силекс, Ренова и Шкендија, денеска ги играат натпреварите од второто коло. Силекс, кој не...

Одложен е „Златниот гонг“

БОКС Управниот одбор на Боксерската федерација на Македонија (БФМ), вчера одлучи да го одложи одржувањето на јубилејното 50-то издание на боксерската манифестација „Златен гонг 2020“,...

Македонија ќе има 21 претставник на интернет-ЕП за млади

Македонија со 21 претставник (девет девојчиња и 12 момчиња), од утре до недела, ќе настапи на Европското шаховско првенство (ЕП) за млади во забрзан...

Металург со три победи пред првиот дуел со Кринс

Ракометарите на Металург ја запишаа третата победа во домашното првенство, овој пат над Тиквеш. Првиот меч помеѓу Металург и Кринс Луцерн за пласман во...

Тур де Франс ќе добие нов првак, се повлече ланскиот победник...

Повлекувањето на Бернал стави крај на доминацијата на тимот Инеос (порано Скај) на најголемата велосипедска трка на светот (седум победи на претходните осум изданија...

Без публика во три големи лиги, во Германија и во Франција...

Клубовите од пониските дивизии во Англија добиле одобрение да организираат пилот-настани со најмногу 1.000 гледачи. Во Премиер-лигата, како и во првенствата на Шпанија и...