0.8 C
Skopje
21.1.2022 - 11:39

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25028)

Ред пофалби, ред забелешки

Во извештајот има ред пофалби, но и ред забелешки за достигнувањата во различни области, при што најупотребуван израз е умерен напредок. Забележан е напредок во...

Животни

Најдобрите миленици за вашето дете Чувањето домашно милениче може да биде корисно искуство за децата. Тие се идеална можност за да научат важни животни лекции...

Робот што ги потсетува луѓето да носат заштитни маски

Инженерите создадоа робот што во продавница регистрира дали луѓето носат маски како заштита од коронавирусот, а ако тоа не е случај, љубезно ги замолува...

Британскиот уметник Џемс Кук црта со машина за пишување

Иако повеќето луѓе мислат дека денеска машините за пишување се дел од минатото, младиот британски уметник Џемс Кук (23) докажа дека тие и сега...

Интуиција наспроти рационално размислување

Кога треба да донесеме одлука, дали е навистина мудро да се потпреме на интуицијата наместо рационално да ги анализирате сите опции? „Зависи“, вели Питер...

„Скопје колинг“ во знак на враќањето на „Ласт експедишн“

„Скопје колинг 2020“, иако се одржа во услови на пандемијата на коронавирусот што го зароби целиот свет, на публиката ѝ овозможи, со сите мерки...

Восхитувачката скулптура тепих на Фаиг Ахмед

Познат по своите скулпторски текстилни дела, уметникот Фаиг Ахмед го претстави своето најново парче наречено „Сомнежи“, кое е конвенционално обликувано и ишарано, а претставува...

Книги на отворено – добра практика и за во иднина

Издавачите се задоволни од посетата и од продажбата на книги и велат дека е „многу подобро одошто очекувале“ поради целата ситуација со пандемијата и...

Панорама

Софија - Актуелната лидерка на Бугарската социјалистичка партија (БСП), Корнелија Нинова, победи на првите директни избори за нов претседател на левицата со над 80...

Хрватската влада го ограничи трансграничниот шопинг-туризам

Новите правила на хрватската влада се однесуваат за внесување цигари и други основни прехранбени производи, кои Хрватите ги купуваа од Србија и од Босна...