Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25026)

Медицински совет

Отровот на пчелите ги уништува агресивните клетки на ракот Отровот на пчелите ги уништува агресивните клетки на ракот, откриле австралиските научници во лабораториски услови. Отровот...

Британски музеј врши ревизија на Дарвиновата колекција

Поттикнати од антирасистичките протести „И животите на Црнците вредат“, првите луѓе на британскиот Природонаучен музеј ја разгледуваат можноста да отстранат некои експонати, поврзани со...

Ирански музичар уапсен поради соработка со жени

Иранскиот музичар Мехди Рајабиан неодамна бил уапсен поради тоа што соработувал со жени. Тој вели дека му се суди затоа што во реализацијата на...

Бекамови се заразиле со коронавирус во САД

Како бомба одекна веста во британските, па и во светските медиуми дека Бекамови со месеци криеле дека се заразени со коронавирус. Наводно, брачната двојка...

Дванаесет препораки како да се заштитиме од карцином

Европскиот кодекс за превенција од рак содржи 12 точки, кои мораа да се приспособат на пандемијата на коронавирусот. Оваа пандемија, која го окупира светот,...

Завршен документарецот за легендарните „Индекси“

По три години обемни истражувања и многубројни снимања во регионот, авторско-режисерската двојка Бојан Хаџиабдиќ и Зоран Кубура ја заврши работата на еден од најочекуваните...

Принцот Хари и Меган потпишаа договор со „Нетфликс“

Принцот Хари и неговата сопруга, Американката Меган, потпишаа ексклузивен повеќегодишен договор за продукција со „Нетфликс“, што е голем чекор во нивниот план да заработуваат...

Британскиот музеј ја збогати колекцијата со 103 ретки цртежи на Хокусаи

Британскиот музеј во Лондон, кој повторно беше отворен за јавноста на 27 август, додаде 103 неодамна откриени цртежи на јапонскиот сликар и графичар Катсушика...

Изложба на Роберт Јанкуловски во Прилеп

Изложба на фотографии под наслов „Инстант семејства - мултипликација на љубовта“ од фотографот Роберт Јанкулоски ќе биде отворена вечерва во ликовната галерија на центарот...

Роберт де Ниро ѕвезда на комедија

Познатиот холивудски глумец Роберт де Ниро (77) оваа година ќе биде ѕвезда во две нови комедии. Едната од нив е „Патување дома“, која ќе...