24.8 C
Skopje
3.8.2021 - 10:31

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25022)

„Санаториум“ се враќа со „Параноја“

Македонскиот култен треш-состав „Санаториум“ се враќа на сцената со нова песна насловена „Параноја“. Таа е моќна, брза и енергична, онаква каква што нивните обожаватели...

Нега и убавина

Пет чуда на студениот туш за вашата кожа Студениот туш може да ни ја раздвижи енергијата и да ни помогне наутро полесно да се разбудиме....

Ковид-19 има нов симптом – отоци на ножните прсти

Лекарите и научниците открија дека лесните случаи на ковид-19 имаат уште еден нов симптом. Тоа се отоци во црвена или црвено-виолетова боја, најчесто на...

Тајлер Пери е најновиот холивудски милијардер

Тајлер Пери е новиот холивудски милијардер, ова го обелодени престижниот магазин „Форбс“, кој нето-вредноста на Пери ја процени на над една милијарда долари. Магазинот...

„Евровизија“ се сели во САД

По повеќегодишните претпоставки и нагаѓања, дополнети со изјави на анонимни извори, конечно и официјално е соопштено дека најпопуларниот музички фестивал во Европа, „Евровизија“, ќе...

„Трословната книга“ преведена од старокинески јазик

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ ја објави „Трословната книга“ во превод од старокинески јазик, предговор, белешки и прилози на Игор Радев. Книгата претставува...

Откриена квантна мрежа што не може да се шпионира

Квантните физичари од институтот „Руѓер Бошковиќ“ во Хрватска се дел од меѓународен тим научници, кои откриле и експериментално реализирале квантна комуникациска мрежа со повеќе...

И британската култура закрепнува

„Лондон олд вик“, „Шекспир глоуб“, „Ројал Алберт хол“ и други институции изјавија дека биле на работ на затворање ако помошта не стигнела. Во многу...

„Во длабоко и танцувајте“ – мултимедијален настан во МСУ

Во Музејот на современата уметност во Скопје се одвива првиот мултимедијален настан „Во длабоко и танцувајте“ на уметницата Весна Стефановска. Изложбата содржи десетина дела...

Спорна слика на Ван Гог е продадена за 650.000 долари...

Спорна слика на Винсент ван Гог беше продадена за 651.100 американски долари на аукција во вторникот, организирана од германската аукциска куќа „Дехов“. Делото, насловено...