31.8 C
Skopje
24.6.2021 - 11:42

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25020)

Како ЕУ со корона-мерките ја стопи конкурентноста на домашните компании

Во борбата против економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот, членките на ЕУ постигнаа договор за најголемиот буџетски и финансиски пакет во својата историја...

Техно

„Епл“ наскоро со нови паметни часовници и ајпад ер „Епл“ наскоро ќе претстави неколку уреди, меѓу кои се два часовници, наследници на моделот серија 5...

Очилата на Ганди продадени за 288.535 евра

Очилата на индиската икона Махатма Ганди се продадени за 288.535 евра, иако аукциската куќа „Ист Бристол аукшнс“ претходно процени дека нивната цена ќе биде...

Бред Пит произведе сопствено пенливо вино

Двократниот добитник на „оскар“, холивудскиот глумец Бред Пит, вели дека е многу горд на своето пенливо вино „шампањ флер де миравал“, кое ќе се...

Сезоната на Филхармонија почнува со „Музика на два метри“

Новата сезона на Филхармонија почнува вечерва, во 20 часот, со концерт симболично насловен „Музика на два метри“, на кој ќе прозвучи антологиското дело за...

Кината во САД наскоро се отвораат, ќе има ли посетители?

Останува дилемата дали холивудскиот филм со висок буџет може да има профит доколку се отворат кината, но со помал капацитет за посетители? Аналитичарите велат...

По текст на Венко Андоновски ќе се изведе „Големиот школски час“

Српската културна јавност му укажа голема чест на македонскиот писател Венко Андоновски. Тој е автор на драмскиот текст „Изрешетани души“ според кој годинава ќе...

Спој меѓу византиската уметност и современите текови

Дигитални графики на Билјана Билбилоска во Кинотека По неодамнешната самостојна изложба во Тетово, македонската уметница Билјана Билбилоска вечерва своите дела ќе ги претстави и пред...

Панорама / Гренел преговарач, а не картограф

Подгорица - Лидерот на црногорската коалиција „Црно на бело“ Дритан Абазовиќ апелираше до граѓаните на Плевље, по завчерашните немири во овој град, дека нема...

Демонстрантите фрлаа јајца и јаболка кон полицијата

Бугарија Голема маса луѓе се собра вчера пред почетокот на протестот под мотото „Големо народно востание“, на првиот ден од работата на бугарското народно собрание...