Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25019)

Културата во Европа оживеа, нашата дише на респиратор

Ситуацијата не е ни малку сјајна,а луѓето во културата најдобро гледаат како овој сектор ја губи својата и онака скромна моќ. Додека другите европски...

Домување

Две состојки за мирисливи и меки крпи Стручњаците велат тоа што понекогаш чистите крпи се рапави и имаат лош мирис е резултат на грешките при...

Зошто плачеме?

Плачењето е различно доживување за секој човек. Некои луѓе може да се разнежат и од најмали нешта, други, пак, се ладни како камен дури...

Роберт Патинсон ја чува тајната на шпионскиот филм „Тенет“

Зборот тајна асоцира на најновиот опус во кариерата на еден од најдобрите режисери на денешницата, Кристофер Нолан, а ова особено се однесува на долгоочекуваниот...

Тајните на седумте најстари книги во светот

Луѓето почнале да ја користат азбуката некаде околу 30 век пр. н.е. во античка Месопотамија, во која биле вклучени сумерските, акадските и египетските цивилизации....

Панорама / Косово ќе банкротира

Атина – Во периферијата Атика се спроведува масовно тестирање во домовите за стари лица. Префектот на Атика, кој е и претседател на лекарското здружение,...

Хрватски скијачи бараат отштета поради заразувањето

Xрватска Девет хрватски државјани ја тужат државата Австрија поради заразување со коронавирус на австриското скијалиште Ишгл во Тирол. Првото рочиште ќе биде одржано на 23...

Еден пратеник одлучува за судбината на Ѓукановиќ

Партијата на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ освои најмногу гласови на парламентарните избори, но со неговите коалициски партнери му недостига еден глас за формирање ново...

СКМ побара Владата итно да почне со решавање на економските...

Стопанската комора на Македонија упати честитка за изборот на новата влада, но побара веднаш да се седне на маса за да се утврдат приоритетите...

Скратеното работно време помеѓу желбите и светските искуства

Сите земји што пробале да го менуваат работното време имаат катастрофални резултати и го враќаат старото работно време, така што и за нас, особено...