17.3 C
Skopje
12.5.2021 - 19:48

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25014)

Доаѓаат диносауруси

Од творештвото на писателот Васил Мукаетов Вест за децата, на ТВ јавуваат: Во нашата зоолошка диносауруси пристигнуваат. Најавата точна а сѐ почна, кога и последниот чувар се огласува: -Вакво нешто ни недостасува. Овие џиновски...

Бидете дел од фестивалот на детска креативност – „Трамбулини“

Детскиот културен центар „Карпош“ за време на овие несекојдневни околности го организира интернационалниот фестивал на детската креативност „Трамбулини“, првa манифестација од ваков тип во...

„Календар на детството“ – неодолива мамка за секое дете

Темите и мотивите што ги обработува авторот им се блиски на најмладите читатели, всушност позајмени се од нивното секојдневие и обоени со колоритот на детството Нови...

Комарците наместо полициски час

Навистина, короната ги стави во втор план сите други болести и загрозувачки предизвикувачи на здравствени непријатности, но се чини дека комарците, барем налето, не...

Тринаесетмина средношколци дел од магијата на „Џифони“

Втората фаза на фестивалот, наменета за групата 13+, ќе се одвива од денеска до 29 август Тринаесетмина средношколци од Македонија деновиве преку видеостриминг и конференциска врска...

Подоброто е полошо

СКИЦИ ЗА ЧОВЕКОТ Луѓето, просто кажано, се делат на такви што бараат подобар живот и на такви што сакаат да станат подобри луѓе. При првото (потрага...

Петтиот елемент

Течат последните денови на август - месецот кога се раѓаат првите спектакуларни залези/заоѓања, особено ако сте покрај вода. Денови кога може да се посведочи...