Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25014)

Заев: Предлогот за нова влада по изборот на собраниските...

Предлогот за новата влада ќе биде доставен откако ќе се изберат потпретседателите на Собранието, изјави претседателот на СДСМ и мандатар за составување влада Зоран...

Протестите во Белорусија продолжуваат, додека Лукашенко ја зајакнува одбраната на границите

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, викендов бил забележан како во својата резиденција во Минск, која се наоѓа во близината на местото каде што имало...

Пандемијата не го намалува апетитот за глобалното вооружување

Америка и Русија доминираат во светскиот извоз на воена техника Глобалната економска криза предизвикана од пандемијата на ковид-19 не да го намалува извозот на оружје...

Семакедонски собир против омаловажувањето на македонскиот национален идентитет и достоинство

Во изјава за „Нова Македонија“ владиката Агатангел посочува дека организаторите само побарале поддршка од него како црковно лице, кое има авторитет меѓу народот, на...

ДКСК: Нема кривична, но има етичка одговорност кај Ангеловска

Нема основа за кривична одговорност, но има за етичка, констатира Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) на вчерашната седница на која бил разгледуван предметот...

Во ОУ „Кочо Рацин“ уреден дворот за настава по физичко образование

Пред почетокот на новата учебна година во ОУ „Кочо Рацин“ во Прилеп во дворното место е поставен нов асфалтен слој, на површина од 2.500...

Нова урбана опрема во градот

Општина Струмица ги замени старите канти за отпадоци и монтира нови, помодерни, на кои има и пепеларници, за да можат пушачите да ги оставаат...

„Водовод“ до сопствен објект по еден век

Јавното комунално претпријатие „Водовод“ - Битола, кое наскоро ќе одбележи 100 години од основањето, дури по еден век ќе добие сопствен објект. Првиот човек на...

Тигрестиот комарец се пресели во Македонија

Според експертите, овој опасен вид на комарец првпат е регистриран кај нас во 2016 година, но само во Дојран. Потоа во 2018 година е...

Во трката по лајкови се поминува црвената линија

Речиси секој ден на социјалните мрежи се појавува ново видео со физичко насилство, предизвикување општа опасност или, пак, со уништување јавни добра. Ваквите објави...