20.8 C
Skopje
25.6.2021 - 5:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25012)

Нега и убавина

Што ќе се случи кога ќе престанете да се шминкате? Жените во потрага по совршен изглед својата единственост често ја прекриваат со дебел слој пудра....

Паметните телефони ќе откриваат дали сте претерале со алкохолот

Не е секогаш лесно да се знае дали сте испиле премногу алкохол, но во тоа би можел да ви помогне вашиот паметен телефон, со...

Колку се движите кога работите од дома?

Во последниве месеци сè повеќе луѓе работат од дома поради пандемијата на коронавирусот, а некои како резултат на тоа и помалку вежбаат и сето...

Волшебник од Нов Зеланд заработува 10.000 долари годишно

Да се сретне волшебник во долга црна облека со шилеста шапка е вообичена работа на улиците на Кристчрч, еден од најголемите градови во Нов...

Крајот на август резервиран за џез

Фестивалот „Прилеп џез-викенд“ ќе започне со премиерата на филмот „Џезмен - формата како глагол“ од Велибор Педевски, снимен на локации во Њујорк, Скопје, Белград...

Џез-уметниците на „Охридско лето“ донесоа свои композиции

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжи со извонреден настап на членовите на Здружението на џез-музичари на Македонија - Колектив со гудачи. Премиерниот концерт...

Фестивал со богата и елегантна публика среде огромниот алпски пејзаж

Додека културните настани низ светот се откажуваат поради пандемија на коронавирусот, „Салцбург фестивалот“ многумина изненади кога во мај беше најавено дека сепак ќе се...

Панорама / Бегство од одговорност

Белград - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, не ја исклучи можноста за одложување на состанокот во Вашингтон, за што се шпекулира и од приштинскиот...

Младенов: „На Бугарија ѝ треба рестарт“

Бугарија Демонстрантите, предводени од граѓанско движење „Боец“ и Георги Георгиев, утринава ја блокираа зградата на Бугарската национална телевизија. Акцијата е четврта од серијата „изненадувачки блокади“,...

Огради и „организиран“ транспорт за мигрантите!

Проблемот со мигрантите на Балканот повторно станува главна тема со поставувањето на жичената ограда од Србија кон границата со Македонија Сместувањето и третманот на мигрантите...