Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25009)

Здрава храна

Летно освежување со коктел од лубеница Лубеницата може да се консумира и во течна состојба: совршена е во коктели, одлична во кашести сокови, а можете...

За мразот на Гренланд повеќе нема спас

Мразот во Гренланд се стопил до точка од која нема враќање, а напорите за забавување на глобалното затоплување нема да го спасат од распаѓање,...

Стотици луѓе починале поради лажни вести за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година, најмалку 800 луѓе низ светот починале поради дезинформации за коронавирусот, велат научниците. Според резултатите од студијата објавена...

Никогаш не одев по полесниот пат, но трагите беа подлабоки

Неодамна хрватската дискографска куќа „Кроација рекордс“ го реиздаде неговиот албум „Зафир пее, Македонија пее“ издаден во 1986 година. Тоа е пресек на најдоброто од...

Занимливости

Експерименталниот проблем „Трамвај“ Проблемот „Трамвај“ е мисловен експеримент што се користи во моралната филозофија. Модерниот облик на проблемот првпат е претставен во 1968 година од...

Панорама / Историски митови и заблуди

Подгорица - Министерството за одбрана на Црна Гора склучи договор со белградска компанија за набавка на четири нови дрона. Вредноста за набавката на дронови...

Захариева: За оставката на Борисов на 2 септември

Бугарија Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, изјави дека на 2 септември ќе се дознае дали ќе има 120 потписи за поддршка...

Дали ЕУ замижува пред балканските автократии

Но неколку недели пред будењето на народот во Минск, во блиското соседство на ЕУ, па и на нејзина територија, се случуваа(т) протести што не...

Народната банка доби пристап до девизна ликвидност во евра

По извршената оцена на барањето за ликвидносна поддршка поднесено од Народната банка, Европската централна банка (ЕЦБ) позитивно одговори на барањето, преку одобрување на билатерална...

Ќе продолжи ли мораториумот на исплатата на кредитите

Банките би можеле во следниов период да ги продолжат мерките за одложување на плаќањата на ратите на кредитите барем за најранливите категории граѓани, не...