11.8 C
Skopje
25.9.2021 - 9:46

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25007)

„Паркови и зеленило“ исплаќа надомест за обесштетување, но има и исклучоци

Глобалните климатски промени со себе донесоа и радикални промени на времето, проследени со сѐ повеќебројни и поголеми временски непогоди. Така, и во нашиот главен...

Продолжува успешната универзалност на македонските проблемисти

Гавриловски, Милошески и Михајлоски се единствените македонски шаховски проблемисти што победиле на турнири во пет или повеќе различни проблемски категории Македонските шаховски композитори во континуитет...

Колку поголема дистанца се држи, толку подобро

Сима Лакдавала, експерт за вируси на дишните патишта од Универзитетот во Питсбург, смета дека ова откритие би можело да ги натера луѓето да ја...

Кои се најбитните пет чекори на идната влада

Анкета на „Нова Македонија“ со граѓаните и со политичките аналитичари Справување со коронавирусот, закрепнување на економијата, обезбедување на функционирањето на правната држава, реформи во државната...

На ракометот му требаат навивачи

Кај повеќе од 50 отсто од клубовите главниот приход во буџетот доаѓа од продажбата на влезниците, додека, пак, кај другите приходот е 30 до...

Чеферин: Суперлигата би била здодевна

Првиот човек на УЕФА е уверен дека брендот на Лигата на шампионите е предобар и верува дека суперлига нема да се случи, барем во...

Бирд, Надал и О’Саливен пишуваат со десната рака, а со левата...

Од 1976 година, 13 август се одбележува во светот како Ден на левучарите. Приближно 10 отсто од светската популација подобро се служат со левата...

Четврт век од светскиот рекорд на Џонатан Едвардс

На СП 1995 во Гетеборг, Едвардс прескокна 18,29 метри, постигнување што опстојува подолго од легендарниот светски рекорд во скок во далечина, 8,90 метри, на...

Коронавирусот ја тресе и Ла лига

Меѓу 10-те шпански клуба, кои имаат позитивни фудбалери на ковид-19, предничи Атлетик Билбао со шест Во клубовите во шпанската Ла лига се забележани 22 позитивни тестови...

Роналдо и Меси – крај на една успешна ера во ЛШ

Фудбалската Лига на шампионите никого не чека. Очигледно доаѓа времето на новите фудбалски херои како што се Ерлинг Хoланд, Килијан Мбапе, Жоао Феликс и...