10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 12:11

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25007)

Животни

Mачките можат да бидат добри и за вашето здравје Mачките можат да го направат вашиот живот поздрав и посреќен. Истражувањата велат дека тие можат да...

„Вибер“ воведува нови алатки за борба против спамови

Компанијата „Вибер“ најави воведување неколку нови антиспам-функции како дополнително обезбедување на приватноста на корисниците, како и можност за пребарување на други корисници по нивното...

Во Мексико се гради рај за богатите во време на криза

На брегот на Атлантски Океан, во мексиканското одморалиште Тулум, се гради рај за бегство на богатите за време на криза. Среде џунглата каде што...

Научниците сфатиле како да складираат електрична енергија на необично место

Во областите каде што природните непогоди се честа појава, луѓето веќе знаат што ги чека кога се случуваат поплави или урагани, а тоа е...

Факторот што одлучува за живот или смрт

Најголемата мистерија за коронавирусот Научниците се на добар пат да ја решат една од најголемите мистерии што го придружува коронавирусот, зошто некои луѓе поминуваат само...

Фонд за девастираната уметничка заедница на Бејрут

Непрофитната организација „Мофрадат“, со седиште во Брисел, која ја води уметникот со потекло од Либан, Валид Рад, поведе иницијатива за прибирање пари за помош...

Стих на Ацо Шопов – мото за 11-от „Македокс“

Единаесеттото издание на „Македокс“ ќе се одржи од 19 до 26 август во паркот кај МКЦ и во летното кино на Кинотеката, а ќе...

Панорама / Бисер балкански

Љубљана - Словенија размислува за воведување карантин за младите што се враќаат од летување во Хрватска и се сметаат за најризична група за ширење...

Избори меѓу Ѓукановиќ и другите!

Во Црна Гора на 30 август се одржуваат парламентарни избори на кои партијата на Мило Ѓукановиќ ќе се обиде да го продолжи триесетгодишното владеење....

Воена неутралност и со кинески ракети

Властите на Србија својата воена неутралност ја поткрепуваат и со тоа што купуваат оружје од земјите во НАТО, кои упатија забелешки за намерата на...