24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 23:32

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25006)

Документарец на „Ејч-би-о“ за мистериозниот уличен уметник Бенкси

„Бенкси и подемот на незаконската уметност“ е документарен филм за човек што разви уметничко движење со помош на кое изгради деловна империја вредна стотици...

„Коегзистенција“ – тема на ликовната колонија во Галичник

Предноста на новите технологии овозможува и во вакви кризни времиња да ги одржуваме културните манифестации што се препознатливи по својот квалитет и во светот,...

Панорама / Вакцина, љубомора и политика

Приштина - Лидерот на Алијансата за иднината на Косово Рамуш Харадинај може да биде кандидат за косовски претседател. - Верувам дека ќе бидам кандидат за...

Грчко-турски воени игри во Средоземно Море

По зголемените тензии меѓу двете членки на НАТО, Грција и Турција, за барањето нафта во спорниот регион, свое воено присуство најави и Франција Турскиот брод...

Загадениот воздух моќен сојузник на ковид-19

Долгорочната изложеност на луѓето на честички од загадувањето ја зголемува можноста за заразување со ковид-19 приближно за 10 проценти и ја зголемува смртноста од...

Што ќе победи, нужноста или сигурноста?

Дел од јавноста смета дека Македонија не треба да чека и дека политиката не треба да биде пресудна за тоа од каде ќе се...

Поскапата струја ги минира напорите за почист воздух

Познавачите на состојбите во овој сектор велат дека поскапувањето на струјата може да влијае демотивирачки при набавката на еколошки уред за греење, а тоа...

Државните граници под силен притисок

Индикатори за порозност што овозможува прекуграничен криминал Зошто во јавноста се слушаат експертски мислења поради кои граѓаните добиваат впечаток дека македонските граници се порозни?! Дел...

Меридијани

Будимпешта - Унгарија потпиша изјава за намера да купи ракети за противвоздушна одбрана од САД за околу милијарда долари. Како што пренесува „Ројтерс“, американската...

Не стивнуваат протестите во Белорусија

Низ улиците на Белорусија веќе петти ден продолжуваат протестите против изборните резултати од претседателските избори одржани минатиот викенд, на кои победи актуелниот претседател Александар...