Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25006)

Медицински совет

Дванаесет фактори за настанок на деменција Стручњаците тврдат дека постојат 12 фактори што предизвикуваат деменција, кои можат да се превенираат. Појавата на деменција зависи од...

Се распадна и последниот глечер на канадскиот Арктик

Последниот недопрен глечер на канадскиот Арктик се распадна, бидејќи само два дена на крајот на јули изгуби повеќе од 40 проценти од неговата површина,...

Мистериозна структура забележана на Гугл еарт

Што се крие на ледениот континент Еден од корисниците на апликацијата Гугл еарт открил ледена структура што личи на вистински крстосувач во близината на брегот...

Научниците создадоа вештачка кожа што чувствува допир

Инспирирани од трилогијата „Војна на ѕвездите“, научниците од Сингапур развија „електронска кожа“, способна да чувствува допир. Тие се надеваат дека оваа иновација ќе им...

Јогурт, кефир и кисела зелка за спас од коронавирусот

Француските научници дошле до заклучок дека во многу земји смртноста од ковид-19 е пониска поради специфичноста на нивните национални кујни. Истражувањата покажале дека одредена...

Oбединувањето на популарната серија „Пријатели“ се одложува

„Ејч-би-о макс“ повторно одлучи да го одложи снимањето на новата епизода на „Пријатели“, наведувајќи го фактот што пандемијата на коронавирусот сè уште не се...

Уметник ги пополнува пукнатините на кошаркарскиот терен со злато

Уметникот Виктор Соломон преку својот тековен проект насловен „Литерали балинг“ ги истражува „иконите и тотемите“ на спортот, на кои им додава раскош на неочекувани...

Најавено ново продолжение на филмот „Валкан танц“

Популарната романтичната драма „Валкан танц“ од осумдесеттите ќе го добие своето продолжение, а во него ќе настапи и Џенифер Греј, која во првиот дел...

Четвртиот и петтиот дел од трилерот „Џон Вик“ во 2021

Филмската компанија „Лајонсгејт“ го потврди снимањето на петтиот дел од популарната франшиза „Џон Вик“. - Четвртото и петтото продолжение на акциониот трилер со Киану Ривс...

Да се зачува културното наследство во Скопје и Скопско

Проект на Институтот за македонска литература „Популаризација на културното наследство во Скопје и Скопско“ е насловен зборникот на трудови што деновиве го објави Институтот за...