Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25005)

Техно

Продажбата на „Нинтендо“ порасна за повеќе од 400 отсто И додека економијата на глобално ново наиде на големи проблеми, како резултат на пандемијата на коронавирусот,...

Бидете внимателни за да не дехидрирате

Водата е извор на живот и виталност и сочинува околу 60 отсто од телото на еден возрасен човек и дури 70 отсто од детското...

„Спејс екс“ ќе гради одморалиште кај космодромот во Тексас

Селото Бока Чика е дом на ракетата „Старшип“, која ја разви компанијата „Спејс екс“, а новиот план е да се изгради одморалиште во близината...

Во подготовка е мрачно рестартирање на „Принцот од Бел-Ер“

Во подготовка е драматично рестартирање на „Принцот од Бел-Ер“, базирано на кратко видео што постигна голема популарност на интернет. Четириминутното видео, креирано од режисерот...

Почнува „Вевчанско културно лето“

Од 15 август до 15 септември во Вевчани, по девети пат ќе се одржи „Вевчанското културно лето“. Ќе се реализираат десетина активности, од кои...

Чудесни зачини корисни за мозокот

Зачините имаат супермоќ затоа што покрај тоа што ѝ даваат вкус и друга димензија на храната, тие се полни со антиоксиданти корисни за функцијата...

„Охридско лето“ приреди концерт за четирирачно пијано

Различни композитори и различни музички стилови на едно пијано донесоа рускиот пијанист Илја Максимов и неговата партнерка Јулија Коќубан од Полска на фестивалот „Охридско...

Скулптура на „Трафалгар“ го прикажува „претстојниот колапс“

На лондонскиот плоштад „Трафалгар“ е поставена нова скулптура што ги претставува „ароганцијата и претстојниот колапс“. Станува збор за најновата инсталацијата на Хедер Филипсон, која...

Пронајдени мелници, жртвеници, модели на куќи и фигурини

Завршија истражувањата на локалитетот Велушка Тумба Деновиве завршија археолошките истражувања на локалитетот Велушка Тумба кај Породин, кои се реализираа во соработка меѓу Заводот и музеј...

Панорама / Руска вакцина

Сараево - Во Сараево се уапсени 17 сообраќајни полицајци под сомнение дека примале мито. Тие се осомничени дека во последните неколку месеци извршиле над...