Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25000)

УЕФА ги разгледува опциите за враќање на навивачите

Европската фудбалска унија (УЕФА) одржа видеоконференција со националните асоцијации, на која разговараше за теми поврзани со рестартирање на натпреварувањата, како и за тоа кога...

Барса пред тежок испит

Барселона - Наполи и Баерн - Челси се последните два осминафинални реванш- натпревара во Лигата на шампионите (ЛШ) по што ќе се комплетираат тимовите...

Повторно ќе се игра фудбал во Македонија

По долгиот прекин, викендов со натпреварите од првото коло треба да почне новото фудбалско првенство во Првата лига По речиси шестмесечна пауза поради пандемијата на...

Ботас останува во Мерцедес, се очекува тоа и од Хамилтон

Мојот сон е еден ден да станам шампион во Формула 1, вели Ботас, финскиот возач во шампионскиот тим на Мерцедес, пред неделниот настап во...

Карлсен доминантен и на турнирот „Легендите на шахот“

Најдобриот шахист на денешницата, светскиот првак Магнус Карлсен, имаше доминантен настап и на четвртиот интернет-турнир насловен „Легендите на шахот“, победувајќи го со импресивна игра...

Ковид-19 само ќе ја зацврсти тврдината Европа

Пандемијата на коронавирусот привремено ја запре практиката на приведување и депортирање на барателите на азил во многу земји, но засилените гранични контроли може уште...

СКОПСКО – инфо

Се расчистува патот до „Свети Пантелејмон“ Екипите на Општина Карпош интензивно работат на расчистување на патот од Нерези до „Свети Пантелејмон“. Интензивните поројни дождови и...

Германија по Меркел ќе ја промени политиката кон Кина?

Сојузниците бараат од Берлин да ги заостри своите позиции кон Пекинг Една по една, демократските влади во целиот свет го зацврстуваат ставот против Кина. Она...

Држави што најмногу зависат од нуклеарна енергија

Франција станува „позелена“ според најавените еколошки политики. Во земјата се претставени низа мерки, кои имаат цел да ја направат економијата поповолна за животната средина,...

Коронавирусот никогаш нема да исчезне

Без разлика што се случува сега, вирусот ќе продолжи да кружи во целиот свет Коронавирусот што предизвикува ковид-19 разболе милиони луѓе и се прошири на сите...