Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25000)

Солидарко е роден точно во 5.17 часот, на 26 јули 1964...

Верувале или не, тој е роден на 26 јули точно во 5.17 минути, 1964 година! Значи, една година по скопскиот земјотрес. Зачудува коинциденцијата дека...

Опстанокот на економијата ќе зависи од можноста на здравствениот систем да...

Ендру Мекдауел, потпретседател на Европската инвестициска банка Бидејќи пандемијата влегува во својот втор бран во повеќето земји, неопходно е да се продолжи со строги мерки...

Градинките подготвени, родителите во дилема

Поради препораките за заштита од коронавирусот, родителите треба да достават потврда од работодавецот дека своите работни задачи не можат да ги извршуваат од дома,...

И по 19 години Карпалак е прилепски и македонски непребол

Секој настан низ времето и просторот доживува критичка проверка. Но масакрот кај Карпалак на 8 август 2001 година сѐ уште и по 19 години...

Учениците брзо се заситиле од онлајн наставата

ИСТРАЖУВАЊЕ „ИСКУСТВА И СТАВОВИ ЗА УЧЕЊЕТО ОД ДОМА ЗА ВРЕМЕ НА КОВИД-19“ Повеќе од половина од наставниците имаат ограничен пристап до опрема за реализирање на...

Онлајн плаќање сметки за комунален отпад

Јавното претпријатие „Комунална хигиена-Скопје“ со многубројни новитети Ова не е единствена новина од комуналното претпријатие. Од први јуни, во просториите на претпријатието и официјално започна...

Нови подови, прозорци и фасади во градинките и во училиштата во...

Деновиве, Општина Карпош започна со градежни активности во детската градинка „Распеана младост“ во Карпош 1, каде што целосно ќе биде реконструиран подот во оваа...

Уставноправниот објектив некомпатибилен со партиско-политичкиот окулар

Прецизноста на уставно-законската и на деловничката регулатива на тапет Зачестија состојбите одредени предвидени процедури, пропишани правни форми и содржини, кои навидум изгледаат јасни, да бидат...

Севилја атакува на нов трофеј во Лига Европа

За прво европско четврт-финале по 48 години се избори Вулверхемптон, кој го одигра 59-от меч сезонава што за нив започна на 25 јули 2019 Петкратниот...

Редок и величествен јубилеј на „Нова Македонија“

Со печатењето на 25.000-от број, весникот прославува редок јубилеј на овие простори. Во продолжение ќе можете да прочитате како граѓаните од различни структури и...