Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24999)

Интелигенцијата може да се предвиди?

Ќе ви биде драго ако носите очила за гледање кога ќе ги прочитате резултатите од ова истражување - 30 проценти е поголема веројатноста поинтелигентните...

„Луменео смера“ – ултракомпактно електрично возило

Францускиот производител „Луменео“ направи ултракомпактно возило „смера“. Долго само 250 сантиметри и широко 96 сантиметри, користи електричен погон и не испушта издувни гасови. Возилото...

Викторија Симеонова се избори за унапредување на својот талент

Викторија Симеонова е четвртото избрано ново име во Македонија. Титулата ѝ донесе гитара, која е нејзин најдобар пријател веќе шест години, а музиката за...

Кому му припаднале 22 милијарди долари од ризницата?

Мистеријатa за индискиот храм Во Индија заврши судската постапка што привлече големо внимание во јавноста. Ризницата на храмот „Падманабхасвами“, проценета на 22 милијарди американски долари,...

Филмот „Мулан“ премиерно на 4 септември на Дизни плус

Премиерата на филмот „Мулан“, која досега трипати се одложуваше поради пандемијата на коронавирусот, конечно е закажана за 4 септември годинава. Долгоочекуваниот филм ќе биде...

Кортни Кокс повторно во улогата на новинарката од „Вресок“

Кортни Кокс ќе ја повтори улогата на новинарката Гејл Ведерс во римејкот на популарниот филм „Вресок“, пишува „Вераети“. Продукциските куќи „Спајглес медија груп“ и „Парамаунт“...

„Проколната“ – легенда за кралот Артур, каква што не сте виделе...

Фантастичната драмска телевизиска серија „Проколната“, заснована врз истоимениот илустриран роман на Френк Милер и Том Вилер, премиерно беше прикажана на Нетфликс на 17 јули...

Серијата „Град на стравот“ за њујоршката мафија на Нетфликс понуда што...

Документарна серија „Град на стравот: Њујорк против мафијата“ на Нетфликс, во три продолженија, го реконструира начинот на кој законот им стави крај на петте...

Концерт „Македонски ноктурна“ на пијанистката Ема Попивода

Во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп се одржа концертот „Македонски ноктурна“ на кој настапи пијанистката Ема Попивода. „Македонски ноктурна“ е на...

На локалитетот Павла Чука пронајдени вредни археолошки предмети

Пронајдени се десетина средновековни гробови од 11 и 12 век. Ова ни потврдува дека гробницата е почитувана и во средниот век како свето место,...