14.8 C
Skopje
26.9.2021 - 9:32

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24998)

Бизнис – инфо

ЕК го истражува договорот на „Гугл“ за купување на компанијата „Фитбит“ Обидот на „Гугл“ да ги престигне „Епл“ и „Самсунг“ на пазарот на преносна технологија...

Борците на ИСИС во „домашен карантин“

Во Македонија никој нема точен податок дали и колку припадници на ИСИС се вратиле во државата од почетокот на пандемијата, ниту, пак, дали тие...

Вакцинирањето на населението ќе трае околу една година

И 2021 ГОДИНА ЌЕ БИДЕ ВО ЗНАКОТ НА КОРОНАТА Според здравствените експерти, доколку Македонија се одлучи на мерка за масовна задолжителна вакцина на целото население,...

Амониум нитрат со јачина на атомска бомба го срамни Бејрут со...

Стравотна експлозија во престолнината на Либан Подготвил: Дејан Србиновски Над 2.750 тони амониум нитрат експлодираа во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан,...

СКОПСКО – инфо

Нови 90 канти за отпадоци во Карпош Во согласност со планираните активности на Секторот за екологија и енергетска ефикасност, Општина Карпош ја продолжува акцијата за...

Канализацијата е полна со градежен шут и кабаст отпад

„ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“ ПРЕДУПРЕДУВА Екипите на јавното претпријатие „Водовод и канализација“ - Скопје често се сведоци на затната канализациска мрежа, а причина за тоа е...

Досега 2.150 граѓани аплицирале за субвенции за набавка на инвертер клима-уреди

Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери се поднесени 2.150 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.000 барања. Град Скопје...

Скопје може да стане нов Бејрут

Опасен експлозивен отпад веќе 30 години го демне главниот град „Нова Македонија“ во неколку наврати досега пишуваше за опасниот отпад складиран во кругот на ОХИС,...

Парламентот зрел за крупни реформски зафати

НОВИОТ СОБРАНИСКИ СОСТАВ СО ПРОСЕЧНА ВОЗРАСТ ОД 45 ГОДИНИ Во новиот парламентарен состав има и доволно младешка енергија, но и доволно искуство за ефикасно работење...

Мини-компјутер што го собира во џебот

Компанијата XCY започна продажба на својот ултракомпактен преносен мини-компјутер Н4100, кој може да стои на вашата дланка. Овој компјутер е доволно моќен за да...