9.8 C
Skopje
16.10.2021 - 23:18

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24997)

Милион работници во изолација

Подготвил: Дејан Србиновски Австралискиот втор град по големина Мелбурн донесе драстични рестриктивни мерки за справување со драматичниот пораст на нови случаи на коронавирус во земјата....

Безбедносен сертификат според критериумите на НАТО за владините функционери

Претседателот Пендаровски препорачува формирање влада со почитување три критериуми Во контекст на предизвиците што ја очекуваат Македонија во преговорите за членство во ЕУ, претседателот Пендаровски...

Верификувани мандатите на пратениците

ПРВА СЕДНИЦА НА НОВИОТ СОБРАНИСКИ СОСТАВ За разлика од претходно, овој пат поради протоколите за превенција од ковид-19 не можеше да се забележи раздвиженост низ...

Чаршијата никогаш попразна и со најмал промет досега

Кичево Ни најстарите трговци не паметат толку слаб промет на кичевската чаршија како овој годинава. Ако претходните години вриеше од луѓе, оваа година сѐ е...

ЈПКД „Комуналец“ ќе стопанисува со водоводот во Ново Конско

Гевгелија Советот на Општина Гевгелија донесе одлука за преземање на водоводот од Mесната заедница на Ново Конско и негово отстапување на ЈПКД „Комуналец“. Советниците на...

Спортската сала со ново партерно уредување

Крушево Спортската сала во Крушево полека добива ново партерно уредување. Сега салата има и патека што води до карпата за искачување, а просторот се оспособува...

Потонати во изговори и во импровизации

За тоа кои се причините за давењето на младото момче во Преспанско Езеро последниот збор ќе треба да го дадат надлежните истражни органи. Но...

Кастратовиќ: Радува позитивната работна атмосфера во тимот

Во изминатите неколку дена главниот акцент сѐ уште ни беше на физичката подготовка, но полека почнуваме да фаќаме ритам и со уигрување на напаѓачко-одбранбените...

Продолжуваат фудбалските еврокупови, прва е Лига Европа

Вечерва и утревечер ќе се одиграат реванш-натпреварите од осминафиналната рунда, по што ќе следува завршницата во четири града во Германија, од 10 до 21...

Тур де Франс во Данска одложен за 2022 година

Планираниот почеток на велосипедската трка Тур де Франс 2021 во Копенхаген, Данска, е одложен за една година, од 1 до 3 јули 2022. Минатата недела...