18.8 C
Skopje
19.10.2021 - 17:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24997)

Берлин предупредува на балканска корона-маршрута

Со ширењето на вирусот во летниот период, што се должи на намалената здравствена свест и големата лична недисциплина на граѓаните, состојбата во земјите од...

Домино-ефект од поскапувањето на струјата

Струен удар врз пандемиската економија и стандардот на граѓаните Домашните економски експерти укажуваат дека со растот на цената на електричната енергија ќе се предизвика и...

Напивка што ги топи килограмите

Комбинацијата од овошје и зеленчук во зелено издание е совршен избор за сите што сакаат да се ослободат од вишокот килограми за што пократок...

Бизнис – инфо

Коронавирусот го опустоши португалскиот туристички сектор Некогашниот силен туристички сектор на Португалија во јуни забележа уште еден месец на катастрофални податоци за туристичкиот промет, бидејќи...

И Заев и Мицкоски најавуваат формирање влада

По конститутивната седница на Собранието, изјави дадоа лидерите на СДСМ, Зоран Заев, и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во својата изјава лидерот на СДСМ, Заев, се...

Спомени за минатото – надежи за иднината

СУДБИНАТА НА ПРВИТЕ УЧИЛИШТА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ПОДВИС И ВО ЉУБОЈНО Пишува: Славе Николовски-Катин Првите училишта на македонски јазик во Македонија, во селата Подвис,...

Безбедноста на вода ненаучена лекција

ТРАГИЧНИОТ НАСТАН СО ДАВЕЊЕ ВО ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО КАКО ПОВОД Капачите што користат педалинки мора да носат и елеци за спасување. На плажите треба да функционира...

Кои се очекувањата на дел од пратениците

Пратениците што вчера првпат влегоа во Собранието и се дел од десеттиот парламентарен состав го свртеа вниманието на јавноста, особено на социјалните мрежи. Нивните...

Кој добива, а кој губи од повлекувањето на Американците од Германија

Геополитика и воена географија на Европа Подготвил: Дејан Србиновски Повеќето угледни магазини изминативе денови пишуваат што ќе значи најавеното повлекување на американската војска од Европа. Што...

Меридијани

Подготвил: Дејан Србиновски Рим - Во Италија биле заразени со ковид-19 милион и половина од граѓаните, што е за шест пати повеќе од официјалната бројка...