14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 13:13

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24996)

Слушањето музика од Моцарт ги олеснува епилептичните напади

Слушањето на музиката на Моцарт не само што предизвикува задоволство туку може да има влијание и врз подобрување на здравјето, докажаа канадски научници, тврдејќи...

Подолго работно време, повеќе работа навечер

„Мајкрософт“ за работата од дома Кога „Мајкрософт“ се најде во ситуација своите вработени да ги пушти да работат од дома пред четири месеци, тие сфатија...

Украсете ги ѕидовите и вратете ја топлината во домот

Не мора да потрошите многу пари за украсување на ѕидовите, за да ја направите внатрешноста на вашиот дом поубава, потопла и поинтересна. Искористете ги...

И поштенските марки го афирмираат културното богатство

Изложбата „Археологијата во марките на Македонска пошта“ од четврти август ќе може да се погледне во Археолошкиот музеј во Скопје Под наслов „Археологијата во марките...

Фронтекс во засилена одбрана на надворешните граници на ЕУ

Европската гранична полиција Фронтекс, која беше ангажирана на турско-грчката граница, по одлуката на Анкара да ја крене рампата за илјадници мигранти и бегалци, пристигна...

Српската воена авијација соочена со хрватско сценарио

СРБИЈА Србија заостанува според бројот на борбени авиони во однос со соседните земји што се во НАТО, а за десет години може да се соочи...

Бизнис – инфо

Американската економија влезе во рецесија Американската економија во второто тромесечје потона за 32,9 отсто во однос на истиот период лани, што е нејзин најголем пад...

„Џенерал моторс“ со загуба од 758 милиони долари

Компанијата „Џенерал моторс“ (ГМ) забележа нето-загуба во второто тромесечје од 758 милиони долари или 56 центи по акција, во однос на профитот од 2,4...

Коронавирусот навлезе и во пазарот на недвижности

Во периодот април - јуни 2020 година, на целата територија на Република Македонија се продадени 681 новоизграден стан што е за 38 стана помалку...

Донирањето крвна плазма битно орудие за лекување на заболените

Битката со пандемијата во Македонија не стивнува ниту за време на одбележувањето на националните празници. Слична констатација вчера во јавноста изнесе министерот за здравство...