Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24995)

Тесни победи на првите два меча по 140 дена пауза во...

КОШАРКА По повеќе од 140 дена пауза, кошаркарската НБА-лига вчера продолжи, откако беше прекината на 11 март поради пандемијата на коронавирусот. Првите два меча завршија...

Хамилтон сака да продолжи на ова ниво барем уште три години

ФОРМУЛА 1 Британецот моментно има шест титули и 86 гранпри-победи, еден трофеј помалку од водечкиот Шумахер и минус од пет триумфи на трки од славниот...

Зошто треба да јакне државниот суверенитет

Суперсилите треба да си бркаат своја работа, односно време е да се поддржи една класична идеја што не е во мода веќе долг период,...

Како ќе се сеќаваме на ковид-19?

Пандемијата е еден кошмар што треба да се обидеме да не го заборавиме Ото Инглиш Историјата, во суштина, може да се подели на два дела, на...

Како гледа светот на американскиот претседател

Новата анкета на Галуп покажува дека ставовите на американската администрација предводена од претседателот Доналд Трамп остануваат негативни на меѓународно ниво. Во 135 земји и...

Надувани пробни балони го издишуваат Уставот на државата

Пилот-информациите во јавноста како „општествен експеримент во живо“ од страна на политичките центри на моќ Пробните балони во принцип се пуштаат за создавање пилот-перцепција во...

Колкави би биле трошоците за спречување на наредната пандемија

Една анализа открива дека ако се потрошат 260 милијарди долари во наредната деценија, значително ќе се намалат шансите за уште една пандемија слична на...

Македонија го слави идеалот на многу генерации

Годинава првпат, поради пандемијата на коронавирусот, државните прослави за празникот Илинден ќе се одвиваат по специфични протоколи за безбедност и заштита Македонија го слави идеалот...

Илинденска Македонија

Се сеќавате ли на зборовите тешко е да си за Македонија, а да не си за Илинденска Македонија, како предлог за име за државата. Предлогот Илинденска...