Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24995)

Струјата поскапува

Цената на електричната енергија на универзалниот снабдувач „ЕВН хоме“ се зголемува за 7,42 отсто, по одлуката на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги...

Синдициран заем од 72 милиони евра за финансирање на изградбата на...

Договор за синдициран заем во вредност од 72 милиони евра беше потпишан завчера од страна на домашни и странски банки за финансирање на изградбата...

Јас сум Македонец!

Никола Карев за грчкиот весник „Акрополис“ од 8 мај 1903 година Пишува: Блаже Миневски Три месеци пред Илинденското востание, Никола Карев дал интервју за грчкиот весник...

Малцинска „мајоризација“ за „функционална“ држава

Пописот ги држи во заложништво институциите, а сега ги крои и постизборните комбинаторики Неможноста да се спроведе попис веќе 20 години отворено ја наметнува дилемата...

Инвертери за почист воздух во Скопје

ГОЛЕМ ИНТЕРЕС ЗА ПОВИКОТ НА ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ Градот веќе две години доделува субвенции за граѓаните за набавка на еколошки инвертер клима-уреди. Минатата година беа издвоени...

Воздржете се од полнење базени

„ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“ СО АПЕЛ Актуелната состојба со коронавирусот, затворањето на границите и немањето можност за заминување на одмор во прекуграничните туристички дестинации ги принудија...

Трофејните капитени во трка по првиот пехар како менаџери

ФУДБАЛ - ДЕНЕСКА СЕ ИГРА 149. ФИНАЛЕ НА ФА-КУПОТ НА АНГЛИЈА На стадионот „Вембли“ ќе се сретнат лондонските ривали Челси и Арсенал, предводени од клупата...

Катар е заинтересиран да биде домаќин на ЛОИ 2032

ФУДБАЛ Катар е заинтересиран да биде домаќин на Летните олимписки игри (ЛОИ) во 2032 година. Индија, Австралија (државата Квинсленд), кинескиот град Шангај, потенцијалната заедничка понуда...

Лондон ќе има шест клуба во Премиер-лигата

ФУДБАЛ Фулам и Брентфорд ќе играат во плејоф-финалето во англиската фудбалска дивизија Чемпионшип, во вторник, на стадионот „Вембли“ во Лондон, за место што води во...

Бекер: Мојот менталитет секогаш бил да бидам најдобар

ФУДБАЛ Ги поставив моите цели и се обидувам да ги реализирам. Очигледно многу напредував тука, во овој клуб, каде што имав можност да освојам многу...