12.8 C
Skopje
17.10.2021 - 23:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24994)

Медицински совети

Пиењето пиво во умерени количества е здраво Пивото има четири основни состојки: вода, јачмен, хмељ и квасец. Резултатот на нивното мешање е алкохол и CO2....

Чоколадото ни го спасува животот

Умерената консумација на темно чоколадо значително го намалува ризикот од депресија, заклучила група британски научници. Експерти од Лондонскиот универзитетски колеџ спроведоа истражување во кое...

Oслободете се од вишокот вода во организмот

Задржувањето на водата може да предизвика надуеност, отекување на рацете и на нозете и општо чувство на тежина, а постои одличен рецепт за тоа...

Премногу позитивното размислување всушност е лошо

Скептиците од Лондонската школа за економија и политички науки и од Универзитетот во Бату веќе 18 години ги следеле финансиите и очекувањата на луѓето...

Седум идеи како со малку пари да станете милионер

Повеќето од нас не можат да пронајдат начин како да заштедат извесна сума пари. Но сте си го поставиле ли прашањето како да ги...

Јутјуб бесплатно ќе понуди над 100 филма за деца

Видеосервисот на Јутјуб соопшти дека во наредниот период ќе понуди целосно бесплатно стотина филма и специјали за деца. Оваа социјална мрежа ќе додава нови...

Прва клапа на „Преекспонирано“

Проблематична тинејџерка ги истражува темите на осаменоста, отуѓеноста и лицемерството, нарушувајќи ја рамнотежата на една брачна двојка откако ќе дојде кај нив на гости....

„Вочмен“, „Мајсел“, „Озарк“ и „Сукцесија“ со најмногу номинации за наградата...

Драмата „Вочмен“ и комедијата за 1960-тите години „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ имаат најмногу номинации за наградите „еми“.Според првите реакции, листата годинава рефлектира диверзитет и свежи...

Дигитализирано издание на „Историја на филмот“

Кинотеката на Македонија на својата интернет-страница го објави дигитализираното издание на „Историја на филмот“, книга 1 - „Раздобјето на немиот филм (1895 - 1927)“...

Серијата што го предвиде ковид-19

Германско-данската хит серија „Слоборн“ за која на големо се зборува, се емитува во време кога светот се бори со коронавирусот, но се чини како...