Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24991)

Над еден милион евра за два капитални проекти

Кичево И во време на светска глобална криза, која ја создаде ковид-19, во општината Кичево ќе бидат вложени над еден милион евра во два капитални...

Каде треба да биде најсилна владината програма

Новиот владин кабинет, без сомнение, реторички ќе ја поддржи реформата на владеењето на правото, само за да ѝ се додвори на Европа, но спроведувањето...

Како ќе изгледа криминалот по ковид-19?

Тешко е да се предвиди долгорочното влијание на пандемијата врз организираниот криминал, но, сепак, Европол врз база на досегашните економски кризи во 2007 и...

Спортски вести

Селтик ќе се обиде прв да стигне до 10 титули во низа Десет титули по ред. Тоа е дамнешната желба на двата големи ривали во...

Сезона на израмнети и соборени рекорди

Шампионот Ливерпул постави рекорд освојувајќи најрано титула и го израмни рекордот на Манчестер сити од 32 победи во една сезона ФУДБАЛ - АНГЛИЈА Манчестер јунајтед и...

Поубаво се расте со златните етички поуки

Како што не им минува времето на скапоценостите, така времето не им минува ни на позитивните морални идеи и поуки. Некои од нив со...

Јувентус пак е рекордер меѓу петте најсилни европски лиги

Клубот од Торино деветти пат едноподруго е државен првак, со што има една титула во низа повеќе од Баерн Италијанскиот фудбалски гигант Јувентус на две...

Новата сезона со 12 клуба почнува на 9 август

Поради прекинот на ланското првенство поради пандемијата на коронавирусот, ФФМ реши да нема испаѓање и Првата лига од 10 ја зголеми на 12 екипи....

Езерските убавини украсени со рими

Охрид Ова лето Кирче во Охрид ќе оди, ќе игра, ќе плива во езерски води. Ќе се качи горе на Калето старо, кај што била војската на Самуил царот. Ќе гледа манастири со вековно...

Колина: Нашата цел е да имаме конзистентност од страна на ВАР

ФИФА има одделение за иновации, кое истражува како може да се развие технологијата, која може да понуди одговори не само што се поврзани со...