Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24991)

Светот со две милијарди луѓе помалку од бројката што ја предвиде...

Студија за падот на бројноста на светската популација Според проекциите од многубројниот тим на истражувачи, зад кој стои потписот на главниот автор на студијата во...

Неодговорноста го јакне вирусот и ја слабее државата

Правопропорционално со растот на заразени од ковид-19 се зголемува и неодговорното однесување на луѓето, кои опуштени од укинувањето на рестриктивните мерки сѐ почесто и...

Ќе влезе ли Македонија под чадорот на ЕУ

Унијата со нова безбедносна стратегија против хакерите Може ли Македонија да го искористи моментот на актуелнатa иницијатива на Европската Унија (ЕУ), која неодамна одлучи да...

Mеридијани

Киев - Договорениот прекин на огнот меѓу украинските сили и сепаратистите поддржани од Русија започна вчера на полноќ, јавија западните медиуми. Претходно претседателите на...

Берлин се противи на евентуалното руско враќање во Г7

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас експресно го отфрли предлогот за враќање на Русија во групата седум најразвиени земји во светот (Г7), што...

Вирус на раздор меѓу големите сили

Западните аналитичари велат дека односите меѓу САД и Кина може дополнително да дојдат до најлошо ниво доколку се случи ескалација на реципрочните затворања на...

Улицата Бабуна со нова фекална и атмосферска канализација

Кавадарци Започна реконструкцијата на фекалната и атмосферската канализација на улицата Бабуна. Во рамките на реконструкцијата на оваа сообраќајница во должина од 180 метри, со профил...

Усвоена стратегија за развој на туризмот

Крива Паланка Советот на Општина Крива Паланка на последната седница ја усвои стратегијата за развој на туризмот за периодот 2020-2025. Изобилството природни и културни убавини...

Данокот на негрижата се плаќа со човечки животи

Екологистите предупредуваат дека пожарите и дивата сеча „работат“ во полза на коронавирусот. Намалувањето на зеленилото дополнително ќе ги зголеми концентрациите на штетни честички во...

Уапсени поради лажни инвестициски платформи

Единаесет лица беа уапсени во Србија од страна на полицијата, во акција што е резултат на соработка на српската полиција со Федералното истражно биро...