Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24991)

Домување

Три растенија што носат љубов, среќа и успех Според античката кинеска уметност за правилно уредување на просторот, треба да ги негувате овие цвеќиња за да...

Рафаел не починал од премногу секс, туку од лекарска грешка

Мистеријата за смртта на ренесансниот сликар и архитект Рафаел, чие полно име е Рафаело Санзио да Урбино, најпосле е решена, тврдат медицинските историчари од...

Најтешкото прашање на возачкиот тест

Погрешниот одговор во сообраќајот може да биде фатален во овој случај. Повеќето би се согласиле дека ова е најтешкото прашање на возачкиот испит што...

Влатко Стефановски со бесплатен концерт во Загреб

Македонскиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски утре ќе одржи концерт пред Хрватскиот народен театар во Загреб. Настапот ќе биде дел од фестивалот „Св. Марко“,...

Страв и паника ја блокираа целата цивилизација – каде е излезот?

Краток здив, забрзано дишење, чувство дека се задушувате, сето тоа личи на симптомите од актуелниот вирус, а тоа уште повеќе ги збунува луѓето. Важно...

Панорама / Испратете книги, не тенкови

Загреб - Државниот хидрометеоролошки институт на Хрватска соопшти дека наврнале 90 литри дожд на квадратен метар во Загреб за 24 часа, што е многу...

Наплатиле 100.000 евра казна во време на епидемија

СЛОВЕНИЈА Словенечките власти издале речиси 14.000 налози за карантин за време на првиот бран на коронавирусот од 12 до 31 мај, а казните за кршење...

Кој ќе стави овој пат запршка во балканскиот лонец

Повеќе настани се случија во изминатиот месец во земјите од Балканот, што на момент ја нарушија едноличната и по малку досадна дневна рутина низ...

Банките почнуваат со предвремена исплата на јулските пензии

Претставниците на банкарскиот сектор посочија дека почнуваат со исплата на пензиите. Од Македонската банкарска асоцијација објавија дека корисниците на дебитни картички со својата пензија...

Аграрот во очај поради немањето визија

Тенденцијата на намалување на обработените земјоделски површини не е нова, објаснуваат инволвираните и истакнуваат дека таа нема да запре без добро осмислена и долгорочна...