Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24990)

ЛОИ ќе испратат нова порака за заедништво, но сега и за...

Премногу е рано да се шпекулира за Игри без гледачи, но, повторно, олимпискиот дух би бил во најдобро издание со полни стадиони. Остануваме посветени...

Германците предлагаат намалување на бројот на додавања во пасивна игра

Со намалувањето на бројот на додавања од шест на четири ќе се добие на забрзување на играта, вели германскиот судија Јамеле РАКОМЕТ Во онлајн дискусија меѓу...

Се вратија турнирите во живо, се игра со плексиглас-бариера помеѓу шахистите

Серијата турнири во забрзан, брз и во класичен шах во Биел се играат и со повеќе други мерки за заштита. Главниот настан во класичен...

Маратон на Вулверхемптон – игра сезона што веќе трае една година

Кога го имавме првиот официјален натпревар против Крусадерс, не очекував дека ќе играм една година подоцна во истата сезона, рече капитенот на англискиот премиерлигаш...

Бернал: Во велосипедизмот не можете да лажете

Не ветувам дека ќе победам повторно на Тур де Франс, но ветувам дека ќе дадам сѐ од себе, вели ланскиот победник Бернал, чии најголеми...

Клоп најавува уште подобар Ливерпул во идната сезона

Нема да се промениме, се обидуваме да се подобриме. Дали е можно да се подобриме на подолг период? Јас би рекол да. Тоа е...

Програми полни со реформи, а на дело…

Практично, социјалдемократите се „провлекоа“ на изборите и нивната мала предност повеќе е резултат на неснаоѓањето на опозицијата да ги капитализира негативните реакции и незадоволство...

Некои нови клинци со cojones

Едно ТВ-интервју, какво што не сме виделе триесет години, сѐ уште одекнува и во јавноста и во партиските штабови. Тоа навистина ги покажа сета...

Доктор Џекил и Мистер Хајд (1)

Мојата смрт ја најавија на телевизија, пред камери на прес-конференција, јавно и во работен ден, пред цела нација, ни пет ни шест! Сценарист на...