Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24990)

Хендерсон е фудбалер на годината во изборот стар 72 години

Зад Хендерсон според бројот на гласови се Кевин де Брујне, Маркус Рашфорд, Вирџил ван Дајк и Садио Мане АНГЛИЈА - ИЗБОР НА ФУДБАЛСКИТЕ НОВИНАРИ Капитенот на...

Кој ќе ги достигне двата неверојатни голгетерски просеци на Милер?

Според ефикасноста во врвното континентално натпреварување на УЕФА, германскиот голгетер е убедливо прв, со просек од речиси еден гол по меч, а води и...

Спортски вести

Напаѓачот на Интер сезонава постигна 15 гола на гости Лукаку израмни 70-годишен гостински рекорд на Интер Белгискиот репрезентативец Ромелу Лукаку е првиот фудбалер на Интер, по...

Во август речиси секој ден ќе има европски клупски фудбал

Продолжението на сезоната е предвидено за идната среда, со осминафиналето на ЛЕ, сезоната треба да заврши на 30 август, со финалето во ЛШ за...

Сѐ повеќе емоџи, а сѐ помалку хард-копи претставки до институциите

Корона-пандемијата придонесе за зголемено користење на официјалните интернет-страници на градот, општините и јавните претпријатија. Така, наместо да ги посетуваат канцеларите на надлежните, граѓаните сѐ...

Ван Никерк посакува „недопирлив“ светски рекорд на 400 метри

На ЛОИ 2016, Ван Никерк делницата од 400 метри ја истрча за 43,03 секунди, надминувајќи го дотогашниот рекорд на Американецот Мајкл Џонсон, „стар“ 17...

Акумулација во сегашноста, со надеж за добивка во иднината

Ова е најопштата дефиниција за вложување (или инвестиција) на финансиските пазари. Имено, токму преку финансискиот пазар се врши алокација на акумулацијата, за таа најефикасно...

Разликата од 30 милиметри додавање може да промени сѐ

Секој детаљ, секој допир, секое движење е клучно. Понекогаш не станува збор само за додавање на топката некому, туку кога. Дали да го направам...

Зошто не жена?

Жените се потребни во политиката, пред сѐ поради нивниот аналитички дух, пофокусирани се кон реално согледување и решавање на проблемите. Жените се прагматични и...

Австралија опен со помалку публика и со биобезбедност за тенисерите

Ќе има помалку гледачи на трибините поради задолжителното физичко растојание, играчите ќе бидат во биобезбедносен „меур“  и веројатно ќе нема публика од странство, вели...