Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24990)

Пропадна неолибералната транзиција на Балканот

Црна Гора и Србија се во пристапни преговори со Европската Унија. Во март беше договорен почеток на преговорите и со Северна Македонија и Албанија....

Од идната година 100.000 возила надвор од сообраќај

Малкумина од српските возачи се подготвуваат за новите правила, а процените се дека сто илјади возила во Србија емитираат издувни гасови над дозволените еколошки...

Поголемо производство преку окрупнување на нивите

Упатените во состојбите посочуваат дека консолидацијата е прв чекор за создавање конкурентни фарми и активни земјоделски претприемачи, подготвени да се натпреваруваат на европскиот пазар Мали...

Невреме ја опустоши демиркаписка Корешница

Невреме проследено со дожд, град, електрични празнења и засилен ветер викендов погоди делови од земјата, а најтешко беше погодено демиркапиското село Корешница, каде што...

Еднаш стекнатиот имунитет за ковид-19 може да е долгорочен

Т-клетките се еден вид бели крвни зрнца, кои се клучната компонента на имунолошкиот систем и помагаат во борбата против болеста. Студиите покажале дека сите...

Почит за жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Владина делегација, претставници на граѓански организации и политички партии и семејствата на загинатите вчера оддадоа почит пред споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во...

Пентагон ја обвини Москва за создавање упориште во Либија

Американската војска ја обвини Русија дека доставува офанзивно оружје и борци во Либија во обид да создаде упориште во оваа северноафриканска земја. Последното обвинување...

Короната коси налето, топлината прежешка за луѓето под маски

Личната заштитна опрема од ковид-19 што е неопходна за заштита од инфекција и во летните периоди, дополнително ја влошува состојбата кај луѓето и може...

Светот на чекор до лек за ковид-19

Можната вакцина против коронавирусот што ја развива универзитетот „Оксфорд“се покажа успешно во создавањето силен одговор на имунолошкиот систем во тестирањата, кои опфатија 1.077 лица....

ОБСЕ во институционална криза, мисиите доведени во опасност?

ОБСЕ се соочува со досега невидена лидерска криза, откако периодов не успеа да постигне политички договор за продолжување на мандатите на четири највисоки позиции...