19.8 C
Skopje
19.6.2021 - 22:59

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24990)

Животни

Дали кучињата сонуваат Иако не е научно докажано, ако сте сопственик на куче, невозможно е никогаш да не сте помислите дека и вашето домашно милениче...

„Сони“ направи личен преносен клима-уред

Компанијата „Сони“ произведе личен преносен клима-уред, а неговата употреба е многу едноставна и ефикасна. Овој необичен уред може да се користи рачно, но може и...

Потонат антички брод стана подводен музеј во Грција

На дното на Егејско Море се наоѓаат остатоците од бродот „Паристера“, кој потонал пред околу 25 века. Грчките власти го претворија во прв подводен...

Научниците откриле протекување на метан на Антарктикот

Метанот е гас што ја загрева атмосферата 84 пати посилно од јаглерод диоксидот. Веќе одамна е познато дека пермафростот се топи во Сибир, но...

Венко Серафимов темата „Корона-блуз“ му ја посвети на Скопје

Има некоја аналогија во тој 26 јули 1963 и овој денешен корона-земјотрес, кој ја затресе планетава. Некако во рамките на овие две по сѐ...

Автор купил 400 примероци од сопствена книга за да се најде...

Според „Гардијан“, измамата ја потврдиле од фирмата „Ниелсен букскен“, која ја следи продажбата во издавачката индустрија, откако самиот Дејвсон во особено бизарен потег на...

По половина век, светските архитекти повторно дискутираат за Скопје

Точно педесет и пет години по изработката и усвојувањето на планот за реконструкција на Скопје по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во Скопје ќе...

Во Ирак грабната германската кустоска и активистка Хела Мевис

Во главниот ирачки град Багдад на почетокот од минатата недела беше грабната кустоската Хела Мевис. Информацијата ја потврди ирачкото министерство за внатрешни работи, а...

Почнаа археолошките истражувања на локалитетот Старо Бонче

Според аналогиите на слични гробници во поглед на архитектонскиот концепт, гробницата може да се датира во последната четвртина на 4 век пред нашата ера Екипа...

Панорама / Не пие дожд

Софија - Во Бугарија продолжуваат антивладините протести. Седумнаесетти ден по ред демонстрантите што бараат оставка од Владата и државниот обвинител се собраа во Софија...