Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24987)

Техно

„Епл воч 6“ за љубителите на јогата „Епл воч 5“ се покажа како одличен уред за здравјето и фитнесот, но претстојниот „епл воч 6“, според...

Кулата на Богородичната црква ќе биде обновена во духот на...

Високата тенка кула на Богородичната црква во Париз, чија слика на уривање во огнената стихија можеби е највпечатливиот кадар забележан во свеста на целиот...

Книгата за Трамп што ја напиша неговата внука урива рекорди

Мемоарите на Мери Л. Трамп, внуката на американскиот претседател, се продадени во милион примероци уште првиот ден, што е рекорд за издавачката куќа „Симон...

Елон Маск промовира чип во глава за слушање музика

Во текот на развојот на неговиот нов проект, Елон Маск ја промовира својата идеја за развивање интерфејс со чија помош би се лекувале мозочни...

Дали молчењето е злато или насилство?

Формули за успешно живеење Прекин на комуникацијата што трае со денови, па и со недели, не е убаво, но не е ни агресивно однесување, туку...

Објавена непозната приказна на Ернест Хемингвеј

Списанието „Њујоркер“ објави досега непозната приказна на американскиот писател Ернест Хемингвеј со наслов „Трагањето како среќа“. Во неа главниот јунак наречен Ернест Хемингвеј заедно...

„Преживеани спомени“ – филм во кој наши сограѓани евоцираат спомени од...

По повод 57 години од земјотресот По повод 57-годишнината од скопскиот земјотрес, на 26 јули (недела) со почеток во 21 часот, во организација на Кинотеката...

Панорама / Венчавките преполовени

Тирана - Во Албанија продолжуваат несогласувањата за изборната реформа меѓу владејачкото мнозинство и вонпарламентарната опозиција, откако социјалистите по постигнатиот договор на петти јуни побара...

Турција испраќа бродови за пребарување нафта

Грција Турција објави распоредување бродови за пребарување нафта и гас во спорната област на источниот Медитеран и со тоа ги зголеми тензиите со соседна Грција....

Кризниот менаџмент им даде посилен импулс на владините коалиции

Владејачките партии во Хрватска, Србија и во Македонија, во услови на епидемија, беа поуспешни во подобрувањето на перцепцијата кај гласачите, кои при одлуката на...