10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 15:07

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24984)

Одриозола – една сезона, седум натпревари, пет титули?

ФУДБАЛ Алваро Одриозола веќе слави две титули сезонава во две фудбалски првенства, но може да освои вкупно пет трофеи, пишува германскиот спортски дневен весник „Кикер“....

Арсенал останува специјалист за ФА-купот

Тимот од Лондон што го совлада Манчестер сити со 2-0, рекорден 21. пат ќе игра во финалето на натпреварувањето во кое е и најуспешен,...

Зидан: Не сум „специјален“, само имам среќа

За секоја титула заслугата е на играчите, на тимот. Не може да се споредуваат титулите, особено оваа, бидејќи многу беше комплицирано и тешко. Сега...

„Сентанарио“, иконата на светскиот фудбал, наполни 90 години

Уругвајците го кренаа трофејот „Жил Риме“ како светски прваци на првото СП во 1930 година, спортски подвиг со кој се гордее земјата. Стадионот „Сентенарио“...

Ландин е петтиот голман прогласен за најдобар ракометар на годината

Покрај голманот на Данска, за 2019 година ИХФ ги награди и норвешката репрезентативка Стине Браде Офтедал и тренерите, Данецот Николај Јакобсен и Французинот Емануел...

Предвидливоста – најдобар поттик за економијата

Честите политички кризи, промените на влади и на владини политики и приоритети, забавените или целосно закочените процедури, создаваат правна несигурност и непредвидливост кај стопанствениците,...

Пркос

Омиленото цвеќе на мајка ми е пркосот: ситни цветчиња во разни бои излегуваат од саксиите, му се радуваат на сонцето и му одолеваат на...

Изборите не решаваат проблеми

Изборите, драги мои, не решаваат ништо и за тоа има многу причини! Секој обид да се наметнат јавна перцепција, очекувања, потреба или воопшто да...